Par projektu «Kandidātu šķirotava» pirms 2024. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanām

Portāla LSM.lv anketa "Kandidātu šķirotava" izveidota 2024. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanām. Tās saturu LSM.lv veidoja sadarbībā ar "Sabiedriskās politikas centru PROVIDUS", bet anketas formu veidoja portāls LSM.lv.

2024. gada Eiropas Parlamenta "Kandidātu šķirotava" ļauj vēlētājam salīdzināt savas politiskās nostājas ar Latvijas politisko partiju Eiropas Parlamenta vēlēšanu kandidātiem. Aizpildot anketu, vēlētājam jeb lietotājam ir iespēja atrast kandidātus, ar kuriem viedokļi sakrīt visvairāk un vismazāk.

Darbs pie Kandidātu šķirotavas sākās pavasarī, kad sabiedriskās politikas centrs "Providus" izveidoja  sarakstu ar provizoriskajiem apgalvojumiem, kas iekļaujami anketā. Ņemot vērā to, ka Eiropas Parlamenta darba aktualitātes tika aptvertas ar citu piedāvāto anketu ("ES partiju šķirotava – VoteMatchEU"), "Providus" izvēlējās anketā iekļaut tādus apgalvojumus, kas skartu plašākas kandidātu vērtības un attieksmi pret Eiropas Savienību. Šoreiz šie apgalvojumi tika formulēti kā izvēle starp diviem poliem piecu punktu skalā, piemēram, vai kandidāts sociālo vērtību jautājumā ir konservatīvs vai liberāls. Kandidāti, kuri skaidri uzskata sevi par liberāliem vai konservatīviem, varēja atzīmēt attiecīgi pirmo vai piekto vērtību, tikmēr tie kandidāti, kuri sevī saskatīja gan liberālisma, gan konservatīvisma iezīmes, varēja atzīmēt trešo vērtību vai kādu no niansētākajām vērtībām (piemēram, otro vai ceturto).

Lēmums šādi formulēt apgalvojumus tika pieņemts tādēļ, lai iegūtu pēc iespējas atšķirīgus vērtību pozicionējumus, kā arī parādītos atšķirības starp vienā sarakstā kandidējošajiem kandidātiem. 

Sākotnēji pirmie apgalvojumi skāra sabiedrībai nozīmīgas dilemmas, piemēram, "Atbalstu Ukrainu / Atbalstu Krieviju", "Augstāka vērtība: brīvais tirgus un konkurence / Augstāka vērtība: sociālā un ekonomiskā vienlīdzība" un "Latvijai jāizstājas no Eiropas Savienības / Latvijai vienmēr jābūt Eiropas Savienībā". Pēdējie pieci anketas apgalvojumi skāra to, pēc kādiem principiem kandidātiem būtu jāpilda savi pienākumi, ja viņi tiktu ievēlēti Eiropas Parlamentā. 

2024. gada aprīlī tika rīkotas divas fokusgrupas ar kandidātiem un citiem partiju pārstāvjiem, kā arī nevalstisko organizāciju pārstāvjiem par apgalvojumu formulējumu. Visām partijām un partiju apvienībām, kas bija pieteikušas savu dalību Eiropas Parlamenta vēlēšanām, tika aizsūtīti uzaicinājumi piedalīties šajās fokusgrupās. Pirms fokusgrupām dalībniekiem tika nosūtīti provizoriskie apgalvojumi, dodot viņiem iespēju rakstiski sniegt savus komentārus. Pirmajā fokusgrupā piedalījās astoņi dalībnieki un otrajā – divi dalībnieki. Dalībnieki izteica viedokli par dažu apgalvojumu iekļaušanu anketā, piemēram, par Covid-19 pandēmijas laikā noteiktajiem ierobežojumiem, kā arī sniedza komentārus par vairāku apgalvojumu formulējumu.

Pēc fokusgrupām "Providus" apgalvojumus precizēja, pievienoja dažus jaunus apgalvojumus, kā arī izņēma no anketas piecus apgalvojumus par darba principiem Eiropas Parlamentā (jo tie būtu bijuši bez atsevišķa skaidrojuma pārāk sarežģīti gan kandidātiem, gan vēlētājiem). Tādējādi rediģētais apgalvojumu saraksts iekļāva 22 apgalvojumus.

Portāls LSM.lv deva iespēju uz anketu atbildēt visiem partiju kandidātiem Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Balstoties uz sākotnējām kandidātu atbildēm (no septiņiem atšķirīgiem sarakstiem), "Providus" izvēlējās anketas gala versijā neiekļaut divus apgalvojumus tādēļ, ka viens no jautājumiem bija pārāk līdzīgs citam jautājumam, bet atbildes uz vienu citu jautājumu bija pārāk vienveidīgas. Tādējādi gala anketā tika iekļauti 20 apgalvojumi.

Pēc anketas izpildes lietotājam ir iespējams apskatīt rezultātus, kur redzams, ar kuru kandidātu viņam vislabāk sakrīt politiskās nostājas. Tas ir redzams procentuālā sadalījumā par lietotāja un kandidāta atbilžu sakritību: "Pilnībā sakrīt", "Daļēji sakrīt", "Pretrunas nav lielas", "Pretrunas ir radikālas". Piemēram, 35% pilnībā sakrīt (kandidāts un lietotājs izvēlējušies vienu un to pašu vērtību), 15% daļēji sakrīt (nesakritība par vienu pozīciju, piemēram, kandidāts izvēlējies vērtību 5, bet vēlētājs – 4), 10% pretrunas nav lielas (nobīde pa divām pozīcijām) un 40% pretrunas ir radikālas (nobīde pa trim vai četrām pozīcijām).

Ja kādā jautājumā lietotāja un kandidāta atbildes sakrīt pilnībā, par to tiek doti 2 līdzības punkti, ja nobīde ir par vienu pozīciju ("sakrīt daļēji"), tad par to tiek piešķirts viens līdzības punkts, par divu pozīciju nobīdi ("atšķirības nav lielas") līdzības punkti netiek piešķirti, par trīs vai četru pozīciju nobīdi ("pretrunas ir radikālas") tiek noņemti 2 līdzības punkti. Lietotājam līdzīgākie kandidāti tiek ranžēti atbilstoši līdzības punktu kopskaitam (no vislīdzīgākā līdz vismazāk līdzīgajam).

Ja viedokļu sakritība ar vairākiem kandidātiem ir identiska, tad viņu ranžējums ir šāds: 1) ja sakrīt pozīcijas atšķirīgu partiju kandidātiem – viņi tiek izkārtoti viņu vēlēšanu sarakstu numuru (Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) mājaslapā atrodamo) secībā; 2) ja sakrīt pozīcijas vienas partijas kandidātiem – viņi tiek izkārtoti šī paša saraksta CVK iesniegtajā secībā.

Tāpat vēlētājam uzrādās tas, vai kandidāts un pats vēlētājs ir eirooptimists vai eiroskeptiķis. Atbilstošās vērtības tiek rēķinātas no pozīcijām, kas norādītas pie šīm dilemmām: (1) Latvijai jāizstājas no Eiropas Savienības / Latvijai vienmēr jābūt Eiropas Savienībā; (2) Vienādi noteikumi visās ES dalībvalstīs / katra dalībvalsts drīkst lemt pēc saviem ieskatiem.

Pēc anketas aizpildīšanas ir iespējams apskatīt atsevišķi visu to kandidātu atbildes, kuri anketu jau ir aizpildījuši (šāda iespēja tiek piedāvāta visiem Eiropas Parlamenta 2024. gada vēlēšanās Latvijā kandidējošajiem kandidātiem).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti