Krievijas uzbrukuma operācijas tempi Harkivas apgabala ziemeļos turpina samazināties pēc tam, kad agresors bija sagrābis rajonus, kas, kā tagad apstiprina Ukrainas amatpersonas, bija mazāk aizsargāti.
Krievijas pastāvīgo apšaužu dēļ Ukrainas karavīri nav varējuši izveidot nocietinājumus trīs līdz piecu kilometru attālumā no Krievijas un Harkivas apgabala robežas, trešdien atzina Harkivas apgabala administrācijas pārstāvji.
Tomēr Ukrainas karavīri pirmo un otro aizsardzības līniju uzbūvējuši attiecīgi 12–13 un 20 kilometru attālumā no robežas, norādīja amatpersonas.
Atbilstoši ISW vērtējumam Harkivas apgabala ziemeļos Krievijas karaspēks pavirzījies ne vairāk kā astoņu kilometru attālumā no robežas.
Kopš negaidītā uzbrukuma nenovērtējamu atbalstu armijas vienībām sniedz dronu operatori. Uzbrukuma dienā, 10. maijā, 92. brigāde uz Harkivas apgabalu tika pārsviesta no Doneckas apgabala Bahmutas frontes sektora. Arī tur ienaidnieks cenšas virzīties uz priekšu, taču bija nepieciešams pastiprināt ziemeļaustrumu virzienu.
Cīņā iesaistījās arī "Ahilless" bataljons, un žurnālistu viesošanās laikā vienībā cīnītāji fiksēja kādu okupantu kravas automašīnu. Uzbrukums ar dronu "kamikadzi" bija veiksmīgs, taču karavīri atzīst, ka tas ir tikai cīņas sākums, un visgrūtākie būšot divi nākamie mēneši.
Situāciju varētu mainīt ASV militārā palīdzība. Pagaidām armija spiesta aizstāvēties, un Krievijas vienības iegājušas Volčanskas pilsētā. Ienaidnieks arī turpina Harkivas apšaudi, un trešdien, 16. maijā, ievainojumus guvuši divi cilvēki, tomēr pilsētas evakuācija nav plānota. Savukārt naktī uz ceturtdienu Krievijas uzbrukumā trāpīts kopmītnes ēkai, kas atrodas pilsētas centrālajā daļā. Tāpat apšaudē ievainojumus guva trīs cilvēki, kuri tika sniegta medicīniskā palīdzība.
KONTEKSTS:
Krievijas nepamatotais un Kijivas neizprovocētais plaša mēroga iebrukums Ukrainā sākās 2022. gada 24. februārī. Kremļa propaganda bravūrīgi solīja ieņemt Kijivu trīs dienās, taču ukraiņu pašaizliedzīga un spēcīga pretestība neļāva Kremlim realizēt savus plānus.
Pēc neveiksmēm Kremlis izveda armiju no Kijivas apgabala, bet turpināja ofensīvu citos reģionos. 2022. gada rudenī ukraiņu armijai izdevās veiksmīgajās operācijās atbrīvot Harkivas apgabalu un daļu Hersonas apgabala, vairojot cerības uz iespēju sakaut pretinieku.
Taču 2023. gada vasarā sāktais Ukrainas pretuzbrukums nebija tik veiksmīgs, ko Ukrainas armija skaidro gan ar nepietiekamu ieroču nodrošinājumu no Rietumu sabiedrotajiem, gan ar Krievijas armijas izveidoto pamatīgo aizsardzības līniju un plašajiem mīnu laukiem. Tagad izskan atziņas, ka frontē sācies pozīciju karš ar nogurdinošajām kaujām un jāgatavojas ilgstošam atbalstam Ukrainai.
Tikmēr Krievija regulāri uzbrūk Ukrainas civilajiem objektiem un mērķtiecīgi cenšas iznīcināt Ukrainas enerģētikas infrastruktūru.
2024. gada maijā Krievija sākusi ofensīvu Harkivas apgabalā, mēģinot pārraut Ukrainas aizsardzības līnijas, bet ukraiņi cenšas noturēt pozīcijas.