Aug saspīlējums Izraēlas un Libānas starpā; ANO nosoda Izraēlas uzbrukumus Gazas joslai

Turpinoties karam Gazas joslā, arvien vairāk pieaug saspīlējums arī pie Izraēlas un Libānas robežas, kur saasinās pārrobežu sadursmes ar kaujinieku grupējumu "Hizbullāh". Izraēla un "Hizbullāh" apmainījušies ar draudiem. Tikmēr Izraēlas armija turpina operācijas Gazas joslā un ANO pret Izraēlu vērsusi kārtējo kritiku, apsūdzot tās armiju iespējamā kara likumu pārkāpšanā.

Aug saspīlējums Izraēlas un Libānas starpā; ANO nosoda Izraēlas uzbrukumus Gazas joslai
00:00 / 00:00

Sadursmes pie Izraēlas un Libānas robežas ir regulāras, un to dēļ zonu, kurā tās notiek, pametuši vai no tās evakuēti aptuveni 150 000 cilvēku.

Pieaug Izraēlas saspīlējums ar "Hizbullāh" grupējumu

Izraēlas ārlietu ministrs Israels Kacs draudējis kaujinieku grupējumu "Hizbullāh" iznīcināt totālā karā, un šādi izteikumi izskanēja pēc tam, kad grupējums publicēja videomateriālu, kurā redzami drona uzņemti kadri virs Izraēlas ziemeļiem, tostarp Haifas pilsētas un ostas daļām. Izraēlas armija arī norādījusi, ka ir apstiprināti plāni ofensīvai Libānā.

Tikmēr "Hizbullāh" paziņojis, ka neviena vieta Izraēlā netikšot saudzēta no grupējuma raķetēm. Grupējums arī draudējis netālu esošajai Kiprai, ja tā atvērs Izraēlai savas lidostas vai bāzes, lai vērstos pret Libānu.

Bažas par to, ka sadursmes uz robežas var pāraugt nopietnā eskalācijā jeb vēl vienā frontē, pastāv. "Hizbullāh" ir "Hamās" sabiedrotie, un tiek uzskatīts, ka libāniešu grupējums militāri ir daudz spēcīgāks nekā palestīniešu teroristu bandas.

Gazā aizvien turpinās smagas kaujas

Astoņus mēnešus pēc kara sākuma Gazas joslā tur joprojām nekas neliecina par kauju atslābumu, jo par spīti starpnieku centieniem aizvien nav izdevies pārliecināt Izraēlu un "Hamās" vienoties par pamieru. Izraēlas spēki ar tankiem, kurus atbalsta droni un lidmašīnas, turpina spiesties dziļāk dienvidos esošās Rafahas pilsētas rietumu daļā.

Premjers Benjamins Netanjahu vairākkārt uzsvēris apņēmību "Hamās" pilnībā iznīcināt. To viņa valdībai nācās atkārtot arī pēc tam, kad ar negaidīti pretēju viedokli klajā nāca armijas pārstāvis Daniels Hagari, izsakoties, ka "Hamās" nemaz tā vienkārši likvidēt nav iespējams.

"Sabiedrībai tas ir jāpasaka – arī pēc tam, kad uzvarēsim "Hamās" bataljonus, Gazā valdīs terors. Būs operatīvie darbinieki, būs raķetes. Mums vajadzētu veikt reidus un sasniegt šos cilvēkus. Un gadu gaitā ar "Hamās" būtu apņēmīgi jātiek galā," atzina Hagari.

 ""Hamās" ir ideja, "Hamās" sakņojas Gazas iedzīvotāju sirdīs. Lai to likvidētu, lai nomainītu tos, kas strādā ar civilajiem pakalpojumiem, tos, kas izdala pārtiku vai to zog, būtu jābūt kaut kam citam, kam rasties. Tas ir politiskā ešelona lēmums, un militārpersonas to izpildīs. Kamēr mēs to nedarīsim, "Hamās" būs. "Hamās" nepazudīs no Gazas," viņš turpināja.

ANO: Izraēlas triecieni Gazā sistemātiski pārkāpj kara likumus

Tikmēr kārtējie pārmetumi Izraēlas virzienā izskanējuši no Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO). Cilvēktiesību birojs šonedēļ norādīja, ka Izraēlas gaisa triecieni Gazas joslā, iespējams, ir sistemātiski pārkāpuši kara likumus, kas prasa aizsargāt civiliedzīvotājus un civilo infrastruktūru.

Tas ir secinājums ziņojumā par sešiem uzbrukumiem dzīvojamām ēkām, skolai, bēgļu nometnēm un tirgum, kas īstenoti dažu mēnešu laikā pērn. Asi izteicās arī izmeklēšanas komisijas loceklis Kriss Sidoti.

"Es nezinu, vai tā ir viena no morālākajām armijām pasaulē vai nē... Bet man ir pieredze, un tas, ko es varu darīt, ir novērtēt noziedzīgu rīcību. Mēs to esam darījuši saistībā ar nesenajiem notikumiem, un jūs to varat redzēt ziņojumā. Un vienīgais secinājums, ko varat izdarīt, ir tas, ka Izraēlas armija ir viena no noziedzīgākajām armijām pasaulē," pauda Sidoti.

Jā, nu atliek vien piebilst, ka Izraēlas misija Ženēvā noraidījusi šos ANO secinājumus kā faktiski, juridiski un metodoloģiski kļūdainus, uzsverot, ka armija Gazas joslā darbojas saskaņā ar starptautiskajām tiesībām, un vēršot uzmanību uz to, ka "Hamās" nelikumīgi slēpjas starp civiliedzīvotājiem.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla atbildēja ar militāro operāciju Gazas joslā, kā arī pastiprināja klātbūtni Jordānas rietumkrastā, solot iznīcināt teroristu grupējumu "Hamās".

Līdz šim Gazas joslā bojā gājuši vairāk nekā 35 tūkstoši cilvēku, lielākoties sievietes un bērni, liecina "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas dati, un ANO brīdinājusi par tur pieaugošajiem bada draudiem.

Starptautiskā sabiedrība, tostarp arī vairāki Izraēlas sabiedrotie, vairākkārt norādījuši uz nesamērīgu Telavivas atbildi teroristu uzbrukumam, taču Benjamina Netanjahu vadītā valdība apņēmusies turpināt cīņu par "Hamās" likvidēšanu Gazas joslā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti