Kā ES cīnās ar nelikumīgu atkritumu eksportu uz jaunattīstības valstīm

Katru gadu Eiropas Savienība (ES) eksportē miljoniem tonnu atkritumu uz jaunattīstības valstīm. Atkritumu tvertnē izmestais atkritumu maiss, vai pat jūsu vecais un izmestais viedtālrunis var nonākt otrā pasaules malā un negatīvi ietekmēt vidi. Taču ne viss atkritumu eksports, ko īsteno Eiropas valstis, ir legāls. Kā ES cenšas apkarot nelikumīgu atkritumu eksportu?

Kā ES cīnās ar nelikumīgu atkritumu eksportu uz jaunattīstības valstīm
00:00 / 04:25
Lejuplādēt

2023. gadā ES dalībvalstis savā starpā cita uz citu nosūtījušas vairāk nekā 61 miljonu tonnu atkritumu. Taču vēl 35 miljonus tonnu atkritumu dalībvalstis nosūtīja uz valstīm ārpus ES. Aptuveni 60% no visiem eksportētajiem atkritumiem nonāca trīs valstīs. Galvenais galamērķis bija Turcija, kur nonāca aptuveni 38% eksportēto atkritumu. Tai seko Indija ar 17% un Ēģipte ar 5%.

Tiek lēsts, ka aptuveni viena trešā daļa eksportēto atkritumu sūtījumu ir nelegāli, un noziedzīgās organizācijas pelna miljardus.

Vēl ne tik sen Eiropu pāršalca "itāļu atkritumu" afēra. Proti, 2020. gadā Tunisijas Susas ostā ieradās gandrīz 300 konteineru, kas bija pilni ar atkritumiem no Itālijas. Toreiz pilsoniskajai sabiedrībai bija izšķiroša loma, lai panāktu, ka liela daļa atkritumu tiek atgriezti Itālijā, un abos Vidusjūras krastos šajā lietā tika pieņemti vairāki tiesas spriedumi. Husems Hamdi ir dibinājis asociāciju, kas veicina atkritumu pārstrādi Tunisā un cīnās par atkritumu atgriešanu Eiropā.

"Neliela uzvara Tunisijai, Āfrikai un visiem labajiem vides aizstāvjiem. Tas bija arī veids, kā nosūtīt ziņu pārējām dienvidu krasta valstīm, ka to var izdarīt. Mēs runājam par tīklu, kas pazīstams kā ekomafija, kurā bija iesaistīti arī uzņēmumi, politiķi un tā tālāk. Esmu pārliecināts, ka tas ir koks, kas aiz sevis slēpj mežu," pauda Hamdi.

Tā patiesi ir, jo nelikumības nebūt nav izskaustas. Arī šogad Itālijas muita ceļā uz Tunisiju konfiscēja vēl 82 tonnas atkritumu.

ES ir nolēmusi ierobežot atkritumu eksportu un veicināt otrreizēju pārstrādi visā Eiropā. Nesen spēkā stājusies jauna Eiropas regula. Valstīm, kas nav Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas dalībvalstis, piemēram, Tunisijai, būs jāpierāda, ka tās spēj ilgtspējīgi apstrādāt atkritumus, lai tos saņemtu. Bet plastmasas atkritumu eksports ārpus ES tiks aizliegts. Regula ietver arī jaunus instrumentus ekomafiju apkarošanai.

Šie jaunie instrumenti tiks izvietoti, piemēram, tādās ostās kā Dženova Itālijā. Tas ir viens no Vidusjūras galvenajiem kuģniecības mezgliem, līdz ar to caur šejieni plūst konteineri ar atkritumiem, kas tiek eksportēti ar viltotām muitas deklarācijām. Itālijas muita piedalās jaunā Eiropas ātrās brīdināšanas sistēmā, kas tiek aktivizēta, konstatējot aizdomīgu kravu. Vienu šādu konteineru, kas pilns ar sadegušu gumiju un apturēts pirms tā izsūtīšanas uz Taizemi, žurnālistiem rāda muitas pārstāvis Andrea Bidži.

"Šie materiāli ir apstrādāti nepareizi, un turklāt tie tiek nosūtīti uz valsti, kurā nav infrastruktūras, kas spētu tos pareizi apstrādāt un pārstrādāt.

Mēs Eiropā ražojam daudz atkritumu, kurus varētu izmantot atkārtoti un pārstrādāt, un uzņēmumiem par to tiek maksāts, bet daži to nedara.

Noziedzīgās organizācijas cenšas pelnīt naudu no pārpalikuma un gūt peļņu no naudas, kas ieguldīta šo materiālu pārstrādē," pauda Bidži.

Eksportētie atkritumi arī kaitē videi. ES ir pastiprinājusi likumu par noziegumiem pret vidi, paredzot bargākus sodus un paplašinātu pārkāpumu sarakstu. Eiropas krāpšanas apkarošanas birojam ir galvenā loma izmeklēšanu koordinēšanā. Birojs cenšas būvēt tiltu no ES uz galamērķa valsti un eksporta valstī izmeklēt to, vai pastāv nelegāls eksporta tīkls.

ES arī cenšas veicināt atkritumu pārvietošanu un reģenerāciju ES, tomēr mazāk nekā 12% no ES patērētajiem materiāliem šodien ir otrreizēji pārstrādāti. Tādēļ vēl ir daudz darāmā, tostarp jāattīsta pārstrādātu materiālu iekļaušana jaunajos, Eiropā patērētājos produktos, kā arī jāstimulē otrreizēji pārstrādātu materiālu izmantošana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti