Panorāma

Pareizticīgo Lieldienas pie Ukrainas aizstāvjiem frontes zonā

Panorāma

Panorāma

Aplēsta summa, ko varētu saņemt iedzīvotāji vēja parku tuvumā

Pašvaldības un iedzīvotāji vēja turbīnu tuvumā varētu saņemt kompensācijas

Gadiem ilgas bijušas iedzīvotāju un vēju parku attīstītāju savstarpējās cīņas, un šo gadu laikā vēja enerģijas attīstībā esam pamatīgi iepalikuši saviem kaimiņiem. Citās valstīs jau ilgstoši darbojas sistēma, kas paredz izmaksāt kompensācijas pašvaldībām un tiem iedzīvotājiem, kuru īpašumi ir blakus vēja turbīnām. Tagad beidzot šādi sāks rīkoties arī pie mums, tā cerot mazināt iedzīvotāju un pašvaldību pretestību.

Lai nodrošinātu, ka no vēja enerģijas ražošanas tiešus ieguvumus gūtu visi – gan parku attīstītāji, gan iedzīvotāji, kas dzīvo staciju tuvumā –, plānots noteikt kompensācijas, kas vēja turbīnu uzstādītājiem ik gadu jāmaksā. Puse no summas vietējiem iedzīvotājiem, puse – pašvaldībai.

"Tas ir ļoti svarīgs solis, jo tas ir šobrīd centrālais jautājums, kāpēc pašvaldības nav īsti entuziastiskas un iedzīvotāji to nolasa," teic Latvijas Vēja asociācijas vadītājs Toms Nāburgs.

Arī klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis (Zaļo un Zemnieku savienība) piekrīt: "Tā ir atbilde uz cilvēku jautājumu, kas tad būs mums, kad tie vēja ģeneratori atradīsies mums tuvumā. Līdz ar to sarunas bija diezgan smagnējas gan ar pašvaldībām, gan ar vēja ģeneratoru projektu attīstītājiem."

Proti, sarunās pašvaldības vēlējušās lielākas kompensācijas, savukārt uzņēmēji aizstāvējuši savas intereses.

Kompromiss, pie kā puses nonāca: pašvaldības par katru uz to zemes uzstādīto megavatu varētu saņemt 2500 eiro gadā.

Summa fiksēta un nav atkarīga no tā, cik elektrības vēja parks saražo. Interesi par šādu kompensāciju ieviešanu pie sevis izteikušas ap 13 pašvaldībām. Un šādi maksājumi varētu tikt ieviesti tieši pie tām, nevis valstiskā līmenī, skaidro Latvijas Pašvaldību savienībā.

Gan pašvaldības, gan nozare atzīst, ka maksājumi varētu palīdzēt Latvijai vēja nozarē beidzot panākt nepieciešamo "uzrāvienu". Līdzīgās domās ir arī ārvalstu eksperti – gan Eiropas Vēja enerģijas asociācijas vadītājs, gan arī Dānijas Enerģētikas aģentūras ģenerāldirektors, kura valsts pēc saules un vēja enerģijas īpatsvara kopējā enerģijas patēriņā ir pirmajā vietā pasaulē un kur šāds kompensāciju princips vēja enerģijai jau darbojas.

"Attieksme "tikai ne manā pagalmā" ir novērojama visur.

Es saprotu, ka kaimiņiem tā ir pilnīgi jauna situācija, ja blakus viņu mājai uzbūvē vēja turbīnas," teic Dānijas Enerģētikas aģentūras ģenerāldirektors Kristofs Botzauvs.

Savukārt Eiropas vēja enerģijas asociācijas "WindEurope" vadītājs Džailss Diksons norāda, ka Latvija ir bijusi lēnāka nekā citas valstis, ieviešot principu, kas ļauj pašvaldībām iekasēt naudu vietējām kopienām, lai arī tās gūst labumu no vēja parkiem. "Lielākā daļa Eiropas Savienības valstu to izdarīja jau sākumā, un vietējie iedzīvotāji labumu gūst jau ilgu laiku," viņš piebilst.

Klimata un enerģētikas ministrija kompensāciju risinājumu tuvākajā laikā plāno nodot publiskai apspriešanai un pēc tam skatīt valdībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti