Ministrija aicina ieviest jaunu audzinoša rakstura piespiedu līdzekli bērniem – ievietošanu «Bērnu un jauniešu drošajā mājā»

Tieslietu ministrija (TM) piedāvā Latvijā izveidot jaunu audzinoša rakstura piespiedu līdzekli augsta riska bērniem un jauniešiem – "Bērnu un jauniešu drošo māju", kas paredzētu bērna izņemšanu no ierastās vides uz laiku, bet atšķirtos no sociālās korekcijas iestādēm, izriet no valdībā otrdien, 7. maijā, prezentētā TM informatīvā ziņojuma.

"Bērnu un jauniešu drošās mājas" mērķgrupa būtu pastāvīgie klaiņotāji, narkotisko vielu ilgstošie lietotāji, nepilngadīgo prostitūcijā iesaistītie, vardarbīgus noziedzīgus nodarījumus pastrādājušie un citi jaunieši.

Nepilngadīgo ievietošanu minētajā iestādē sadarbībā ar citiem speciālistiem izvērtētu Valsts probācijas dienests, bet galējo lēmumu pieņemtu tiesa. Tā kā "Bērnu un jauniešu drošā māja" būtu jauns iestādes veids, sākotnēji tajā ievietotu ļoti šauru bērnu grupu – bērnus, kuri ir izdarījuši noziedzīgus nodarījumus un kuriem ir piemērots audzinoša rakstura piespiedu līdzeklis – probācijas novērošana –, kas bērna ievietošanas iestādē gadījumā tiktu pārtraukts.

Ar laiku bērna ievietošana iestādē būtu attīstāma kā atsevišķs audzinoša rakstura piespiedu līdzeklis, kas ļautu to piemērot plašākai bērnu grupai, paredz TM.

Iestādē dzīvotu bērni un jaunieši no 11 līdz 20 gadiem

Bērna ievietošanas "Bērnu un jauniešu drošajā mājā" termiņš būtu divi gadi, bet ik pēc trim mēnešiem bērna atrašanās iestādē tiktu izvērtēta. Divu gadu termiņu vienu reizi būtu iespējams arī pagarināt. Vienlaikus iecerēts, ka bērnam būtu iespējams atkārtoti piemērot ievietošanu "Bērnu un jauniešu drošajā mājā".

TM paredzējusi, ka minētajā iestādē varētu ievietot bērnus un jauniešus no 11 līdz 17 gadu vecumam, bet viņu kopējais skaits nepārsniegtu 24. "Bērnu un jauniešu drošajā mājā" varētu atrasties jaunieši vecumā līdz 20 gadiem ieskaitot, jo pilngadības sasniegšana nebūtu šķērslis jaunietim uzturēties iestādē.

Bērnu iestādē būtu iespējams ievietot tikai gadījumos, kad tiks atzīts, ka bērna uzvedība, viņam atrodoties ierastajā vidē, var rezultēties kaitējumā sev vai citiem.

Turklāt bērna ievietošana "Bērnu un jauniešu drošajā mājā" būtu pieļaujama tikai gadījumos, kad visi zemākas intensitātes intervences līdzekļi ir bijuši nesekmīgi.

Kā valdības sēdē norādīja tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ("Jaunā Vienotība"),

Probācijas dienesta dati liecina, ka šobrīd ir 17 bērni, kuri atbilst projekta mērķgrupai.

"Katrs gadījums ir ļoti skaļš. Mēs redzam, ka tie 24 [bērni] varētu būt optimāli," norādīja ministre, vienlaikus uzsverot, ka šis projekts neizslēdz to, ka ir vajadzīgi arī citi sociālie pakalpojumi problemātiskiem pusaudžiem.

Laikā, kamēr bērns atradīsies "Bērnu un jauniešu drošajā mājā", Valsts probācijas dienests sadarbībā ar citām institūcijām turpinātu darbu ar bērna ģimeni.

Ģimeniska sajūta mazās grupās

"Bērnu un jauniešu drošās mājas" darbības pamatnoteikumus izstrādājuši Valsts probācijas dienesta, Veselības ministrijas, Labklājības ministrijas un Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvji. Tāpat ņemti vērā ekspertu viedokļi un ārvalstu pieredze. Iestādes mērķi būtu aizsargāt bērnu un sabiedrību, atjaunot stabilitāti bērna dzīvē, sagatavot bērnu patstāvīgai dzīvei kā arī novērst jaunu likumpārkāpumu izdarīšanu.

Iestādē bērniem palīdzību sniegtu terapijas speciālisti. Īpašu uzmanību pievērstu iestādes darbinieku atlasei, viņu spējām veidot cilvēciskas attiecības ar bērniem. Iestādē paredzēts attīstīt bērnu sociālās prasmes.

Bērna uzturēšanās iestādē tiktu organizēta mazās grupās (līdz 6 viena dzimuma bērniem grupā), veicinot ģimenisku sajūtu un individuālu pieeju katram bērnam.

Personāls pēc būtības aizstātu bērnam ģimeni, uzņemoties daļu no vecāku funkcijām, piemēram, gādātu par bērna emocionālo labbūtību un stresa pārvaldību, bērna veselības aprūpi, izglītības iegūšanu, dienas režīma ievērošanu, pašaprūpes prasmju veicināšanu, norādījusi TM. Bērni atrastos atbalsta personāla nepārtrauktā uzraudzībā 24 stundas diennaktī. Katrā grupā 24 stundas diennaktī atrastos divi mentori.

Kopumā iestādē būtu 45 darbinieki, tostarp astoņi terapijas speciālisti, 24 mentori, divi sociālie darbinieki un divi sporta treneri.

Izglītība tālmācībā un viens ģimenes ārsts

"Bērnu un jauniešu drošā māja" būtu slēgta tipa iestāde, bet bērna tuviniekiem tiktu nodrošināta vizītes iespēja.

Palielinoties bērna spējām kontrolēt paša uzvedību, būtu iespējamas arī mājas vizītes un pasākumu apmeklējumi ārpus iestādes.

Iecerēts, ka "Bērnu un jauniešu drošajā mājā" bērniem būtu pieejama sporta zāle gan iekštelpā, gan ārā. Tāpat katram bērnam tiktu izstrādāts individuāls izglītības ieguves plāns, kuru īstenos tālmācības formā.

Primāro veselības aprūpi jauniešiem sniegs ģimenes ārsts, ar kuru iestāde noslēgs vienošanos.

Pirms bērna uzturēšanās "Bērnu un jauniešu drošajā mājā" termiņa beigām bērnam būtu nosakāms adaptācijas posms, kad bērns pakāpeniski tiks radināts pie dzīves sabiedrībā.

Bērnam iznākot no iestādes, Valsts probācijas dienests turpinātu bērnam izpildīt apturēto audzinoša rakstura piespiedu līdzekli – probācijas novērošanu.

Ietekme uz budžetu pirmšķietami liela

Aprēķinot "Bērnu un jauniešu drošās mājas" izveidošanas un uzturēšanas izmaksas, TM izvērtējusi divus rīcības virzienus.

Gadījumā, ja iestādes vajadzībām būtu jābūvē jauna māja, provizoriskie vienreizējie izdevumi sastādītu 7 825 723 eiro, savukārt gada uzturēšanas izdevumi – 2 592 404 eiro.

Savukārt esošas būves pielāgošana izmaksātu 8 603 586 eiro, bet gada uzturēšanas izdevumi sastādītu 3 004 204 eiro.

TM atzinusi, ka

šādas iestādes izveide attiecībā uz valsts budžetu pirmšķietami ir liela, tomēr šāds ieguldījums ir gan augsta riska bērnu, gan iestādē nodarbināto, gan arī visas sabiedrības drošības interesēs.

"Šobrīd Latvijā augsta riska bērniem vecumā no 11 līdz 14 gadiem ir pieejami tikai sabiedrībā balstīti pakalpojumi, līdz ar to šāda veida pakalpojums ir visas sabiedrības drošības interesēs," norādījusi TM. "Pilnveidota bērnu likumpārkāpumu prevencijas sistēma nākotnē valstij atmaksāsies ar pilnvērtīgu sabiedrības locekli, kurš nesīs valstij pievienoto vērtību un nebūs jāuztur no valsts budžeta līdzekļiem."

Jautājumu par finansējuma piešķiršanu "Bērnu un jauniešu drošās mājai" valdība varētu skatīt nākamā gada budžeta sagatavošanas un izskatīšanas procesā.

Plānots, ka līdz nākamā gada 1. martam tiek sagatavots iestādes izveidošanas rīcības plāns, lai pēc iespējas ātrākā laikā "Bērnu un jauniešu drošā māja" varētu uzsākt darbu.

Savukārt līdz šī gada 31. maijam Tieslietu ministrija iesniegs valdībā plānu, kādā pakalpojums tiks nodrošināts pārejas periodā no 2025. gada 1. janvāra līdz brīdim, kad tiks izveidota "Bērnu un jauniešu drošā māja".

KONTEKSTS:

2022. gadā valdība nolēma likvidēt Naukšēnu skolu, kas bija vienīgā Izglītības un zinātnes ministrijas pārziņā esoša pāraudzināšanas iestāde, kurā bērni tika ievietoti ar tiesas lēmumu.

Pēc skandāla, kad Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija skolā atklāja nepieļaujamu sodu sistēmu, tika atstādināta skolas vadība un notika centieni ieviest jaunu disciplinēšanas kārtību, tomēr ministrija drīz izlēma skolu likvidēt.

Daļa no jauniešiem, kas savulaik ir bijuši "Naukšēnu" korekcijas iestādē, patlaban ir probācijas uzraudzībā. Tas nozīmē, ka viņiem ir piemērots kāds no kriminālsodiem vai audzinoša rakstura piespiedu līdzeklis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti