Panorāma

Aicina Valsts prezidentu nostāties pret LVA reorganizāciju

Panorāma

"Rail Baltica" parlamentārās izmeklēšanas komisija sāks darbu nākamnedēļ

Agnesi Lāci apstiprina par kultūras ministri

Saeima apstiprina Agnesi Lāci kultūras ministra amatā

Saeima sēdē ceturtdien, 20. jūnijā, kultūras ministra amatā apstiprināja līdzšinējo Kultūras ministrijas parlamentāro sekretāri Agnesi Lāci.

Par Lāci kultūras ministra amatā balsoja 52 deputāti, 27 bija pret, bet neviens balsojumā neatturējās.

Lāci ministra amatā atbalstīja koalīcijas partijas "Jaunā Vienotība", "Progresīvie" un Zaļo un zemnieku savienība, kā arī pie frakcijām nepiederošie deputāti Igors Rajevs, Oļegs Burovs un Andrejs Ceļapīters. Savukārt pret balsoja opozīcija – "Apvienotais saraksts" un Nacionālā apvienība. "Latvija pirmajā vietā" un "Stabilitātei" deputāti balsojumā nepiedalījās, tāpat nupat "Progresīvo" frakciju pametušais deputāts Edgars Zelderis.  

"Jā, tas arī saprotams. Bet jāsaka, ka sarunās ar opozīciju patiešām vienojāmies arī par daudziem saskarsmes punktiem, kur redzu, ka varēs arī labi sadarboties, tajā skaitā arī ar opozīcijas partijām," pauda Lāce.

Iepriekš Lāce strādājusi domnīcā "Providus" kā migrācijas un integrācijas vadošā pētniece. Partijas "Progresīvie" mājaslapā teikts, ka Lāces profesionālā dzīve ir bijusi saistīta ar pētniecību un interešu aizstāvību migrācijas un integrācijas politikas jomā akadēmiskajā vidē, NVO un starptautiskajās organizācijās.

Ieguvusi Latvijas Universitātes maģistra grādu politikas zinātnē, Eiropas vienoto maģistra grādu migrācijas un sabiedrības saliedētības studijās, kā arī pretendē uz doktora grādu politikas zinātnē Koča universitātē Turcijā.

Šogad Lāce kandidējusi Eiropas Parlamenta vēlēšanās kā "Progresīvo" saraksta 7. numurs.

Pēc apstiprināšanas ministres amatā Lāce atkārtoti pauda, ka viņas prioritātes amatā ir kultūras darbinieku sociālā aizsardzība, latviešu valodas stiprināšana un saliedētas sabiedrības veicināšana.

Iepriekšējā kultūras ministre Agnese Logina amatu atstāja pirmdien.

Latvijas Televīzijas rīcībā esošā informācija liecina , ka Loginai ministres amatu izlēma pamest nevis pēc pašas vēlēšanās, kā publiski pausts līdz šim, bet gan pēc partijas "Progresīvie" valdes uzstādījuma. 

Logina līdz šim plašākus komentārus nav sniegusi un arī ceturtdien Latvijas Televīzijai sniedza tikai īsu rakstisku atbildi, ne apstiprinot, ne noliedzot informāciju. Jautāta, vai viņas izvēli nav ietekmējis partijas viedoklis, Logina atbildēja: "Iesniedzot savu demisijas iesniegumu Ministru prezidentei, paskaidroju to ar personīgiem iemesliem, un tas joprojām ir spēkā."

Ekspertu ieskatā jaunajai kultūras ministrei izaicinājumu netrūks

Lai runātu par Lāces kandidatūru, Saeimas tribīnē kāpa vien pāris deputātu. Tie, kas no opozīcijas, kritizēja "Progresīvo" politiku kopumā, tai skaitā arī bijušo ministri Loginu.

"Es minēju no šīs skatuves. To, ko es arī apstiprināju – ka "Progresīvajiem" ir jātiek vaļā no katastrofas. Paldies, jūs esat to izdarījuši. Man liekas, ka otra Agnese būs "bišķi" labāka," debatēs sprieda Saeimas deputāts Česlavs Batņa ("Apvienotais saraksts").

Tāpat opozīcijas deputāti pārmeta arī tempu, kādā notikusi ministru maiņa. Un arī premjere Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība") apzinās, ka laiks, lai iepazītu jauno kandidāti, ir bijis īss.

"Tas nebūtu prātīgi arī tāpēc, ka šī ir Saeimas sasaukuma pēdējā sēde šajā posmā, šajā sezonā.

Un mums nebūtu prātīgi atstāt Kultūras ministriju bez politiskās vadības," skaidroja premjere.

Žurnālistikas un teātra darbinieks Ojārs Rubenis norādīja, ka varbūt labi vien ir, ka kultūras ministra amatā ir cilvēks, kurš kultūras jomā ir bijis vien dažus mēnešus. Rubeņa ieskatā Agnesei Lācei piemīt pragmatisms, loģika un godprātība, un, iespējams, līdz ar viņas apstiprināšanu kultūras nozarē būs pozitīvas izmaiņas.

Izaicinājumu jaunajai ministrei netrūks, jo finansējums ir tik, cik ir, un ieilgušās problēmas kultūras nozarē ilgstoši nav risinātas. Valsts politikā un kultūras nozarē problēma ir tajā, ka nav izpratnes, kāpēc tiek pieņemts šāds vai cits lēmums, pārliecināts ir Ojārs Rubenis.

"Brīnišķīgi, ja kultūras ministre kopā ar savu komandu, un es domāju, ka daži cilvēki Kultūras ministrijā ir ļoti spēcīgi, kuri var viņai arī palīdzēt, precīzi noteiktu prioritātes, piemēram, tuvākajā laikā ir jārisina šī problēma, tam mēs veltām tik un tik naudas, to mēs risinām tādā un tādā laikā. Tad mēs risinām to, tad mēs risinām to, un tad mēs risinām nākamo. Tad ir skaidrs tajā kopējā kultūrpolitikā, ka mēs visi saprotam, ka visu nevar izdarīt. Nevar vienlaicīgi būvēt 12 kultūras ēkas vai vienlaicīgi atbalstīt visus valstiskos un visus nevalstiskos. Mēs esam pārāk maza valsts, mūsu iedzīvotāju skaits ir pārāk mazs, un gala rezultātā ir jāsāk visiem domāt, kā arī pelnīt ar kultūru," pauda Rubenis.

Valstī nepieciešams noteikt prioritātes un pie tām strādāt, nevis izmantot populistiskus saukļus un ķerties klāt pie visiem aktuālajiem jautājumiem, norādīja Ojārs Rubenis.

Arī Reģionālo mediju asociācijas valdes priekšsēdētājai Ivonnai Plaudei nav pārsteigums tas, ka tieši Kultūras ministrijas parlamentārā sekretāre tālāk pilda šo pēctecību un ir nākamā kultūras ministre. Šobrīd kultūras nozare nemaz nav prioritāte, mazliet labāk klājas medijiem, jo mediji ir valsts drošības sastāvdaļa.

KONTEKSTS:

Kultūras ministra amats kļuva vakants, jo no tā nedēļas sākumā atkāpās līdzšinējā kultūras ministre Agnese Logina ("Progresīvie"). Logina beidza pildīt amata pienākumus jau pirmdien, 17. jūnijā. Logina skaidroja, ka no kultūras ministra amata atkāpjas personīgu iemeslu dēļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti