Ārsti ceļ trauksmi par narkotiku pārdozēšanu jauniešu vidū

Jaunieši arvien atrod veidus, kā apreibināties. Pagājušajā nedēļā sabiedrību šokēja ziņa, ka dažu stundu laikā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) tika izsaukts desmit reizes, lai glābtu jauniešus, kuri ir pārdozējuši. Ārsti norādīja, ka situācija ir dramatiska, arī svētki nav aizritējuši bez izsaukumiem, lai glābtu kāda jaunieša dzīvību. Ko par to saka policija un ko darīt, lai nepieļautu kāda jaunieša nāvi?

Aizvadītajos svētkos NMPD saņēma piecus izsaukumus par jauniešiem, kuri ir lietojuši narkotikas. Vairums no tiem bija 16–17 gadus veci jaunieši, kuri gan pēc palīdzības saņemšanas aizmuka no notikuma vietas.

Tomēr viens gadījums bija ļoti smags, kā rezultātā NMPD cietušo nogādāja slimnīcā. Šajā gadījumā tas bija vien 13 gadus vecs bērns.

Ārsti norādīja, ka jaunais vielu sajaukums ir vēl bīstamāks par heroīnu, un šo vielu ir ārkārtīgi viegli pārdozēt. Pietiek vien ar nelielu devu, lai jaunietim vai bērnam būtu nepieciešama neatliekamā palīdzība. Tāpat mediķi pieļāva, ka tā ir sintētiska opiātu tipa narkotika, un tās ir visstiprākās no narkotiku grupas, kas izraisa fizisku un psiholoģisku atkarību.

"Pārdozējušie jaunieši zaudē samaņu, viņiem palēninās elpošana, sirdsdarbība, un, ja viņiem savlaicīgi netiek sniegta palīdzība, viņi faktiski mirst no tā. Līdz šim tiešām laicīgi cilvēkiem ir izdevies pamanīt, ka ir veselības problēmas, tiek izsaukta Neatliekamā medicīniskā palīdzība, tāpēc līdz šim visi ir izglābti. Un šobrīd pa šīm brīvdienām jau mums atkal bija atvesti četri pārdozējušie, kas ir ļoti daudz. Kopumā bija septiņi bērni ar dažādu, tai skaitā alkohola lietošanu, bet četri bija pārdozējuši [narkotikas]," stāstīja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas virsārste Renāte Snipe.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas virsārste Renāte Snipe
00:00 / 00:34
Lejuplādēt

Snipe uzsvēra, ka gluži kā visas opiāta tipa narkotikas arī šis vielu sajaukums rada smagu atkarību, kuras laikā cilvēks jūtas fiziski ārkārtīgi slikti, neiegūstot šo kārtējo devu. Psiholoģiski šis cilvēks jūtas vēl sliktāk, jo dzīve ir kļuvusi garlaicīga un nepanesama.

Valsts policijas Organizētās noziedzības smago un sērijveida noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieka vietnieks Sandis Radziņš skaidroja:

"Mēs redzam, ka ir marihuāna parādījusies, un ir atsevišķi gadījumi, kad tā ir apsmidzināta ar sintētiskajiem kanabinoīdiem jeb tautā sauktajiem spaisiem. Tas nav lavīnveidīgi.

Principā pusgada griezumā ir 18 krimināllietas, kur ir izņemta marihuāna, kur virsū ir atrasts spaiss. Protams, darbs pie dīleru ķeršanas notiek ikdienā. Katru dienu, katru nedēļu tiek aizturēti cilvēki, kā jau tas visu laiku notiek." 

Valsts policijas Organizētās noziedzības smago un sērijveida noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieka vietnieks Sandis Radziņš
00:00 / 00:34
Lejuplādēt

Kā noradīja Valsts policijas pārstāvis, visbiežāk personas, kuras ir nolēmušas apreibināties, savus dīlerus atrod "Telegram" čatos vai "darknetā". Tāpat daļa šāda veida jaunās marihuānas, kas apstrādāta ar spaisu, tiek izņemta paciņās šķirošanas punktos, kas ienāk no ārzemēm.

Par 10 gadījumiem, kad NMPD saņēma izsaukumu tirdzniecības centra "Origo" apkaimē, policijai ir zināms, un tā attiecīgi rīkojas. Tiesa gan, plašāku komentāru atteicās sniegt, jo tas varētu traucēt izmeklēšanas procesā. Radziņš norādīja, ka preventīvais darbs ir jāveic ikvienam sabiedrības pārstāvim.

Respektīvi, izglītošana jāuzsāk jau ģimenē par to, cik bīstami ir lietot apreibinošas vielas un galu galā nebūt vienaldzīgiem, ja uz ielas redzam cilvēku, kurš ir bezsamaņā pakritis vai šķietami nevainīgi aizmidzis. Jāatceras, ka svešu bērnu nav un ir jābūt modriem un gataviem palīdzēt krīzes situācijā, kaut vai izsaucot NMPD.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti