Panorāma

Straujumai būs jāskaidrojas Ģenerālprokuratūrā

Panorāma

Grieķijas vēstnieks Latvijā: mums ir grafiks

Bīstams balsojums Saeimā — atlaiž NEPLP vadītāju

Saeima no NEPLP atlaiž tikai Dimantu, kurš gatavs vērsties Satversmes tiesā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 3 mēnešiem.

Saeima trešdien ārkārtas sēdē nolēma no Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) atlaist tās vadītāju Aināru Dimantu. Viņš saistībā ar parlamenta lēmumu ir apņēmies vērsties Satversmes tiesā.

Par Dimanta atlaišanu balsoja 50 deputāti, pret bija astoņi, trīs balsojumā atturējās. Deputāti nobalsoja pret pārējo NEPLP locekļu - Aijas Dulevskas, Daiņa Mjartāna un Ivara Zviedra - atlaišanu. 

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītāja Inese Laizāne (Nacionālā apvienība) pirms balsojuma norādīja, ka šis nav administratīvs akts, kas pakļaujas administratīvam procesam, bet gan politisks lēmums.

Viens no NEPLP vadītāja Dimanta atlaišanas iniciatoriem Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš (Latvijas Reģionu apvienība) debatēs norādīja uz Valsts kontroles (VK) konstatētajiem pārkāpumiem NEPLP darbībā. "(..) Ir beidzies tas laiks, kad ierēdņi varēja šeptēties bez jebkādām sekām," teica Kaimiņš, norādot, ka Dimanta atlaišana no NEPLP ir "pirmā lielā uzvara pār naudas izsaimniekotāju cinismu". "Vēl daudz ir darāmā, un šis ir solis pareizajā virzienā."

Artuss Kaimiņš par Dimanta atlaišanu
00:00 / 01:24
Lejuplādēt

Arī Saeimas opozīcijas partijas "No sirds Latvjai" līdere Inguna Sudraba uzsvēra VK konstatētos pārkāpumus NEPLP un atgādināja, ka visi ir vienlīdzīgi likuma priekšā. "Aizbildināšanās ar likuma nezināšanu nav pamats tam, ka likumu var nepildīt," teica Sudraba, aicinot norobežoties no dažādu ekspertu publiskajā telpā paustā, ka Saeima šodien lemj par vārda brīvības ierobežošanu. 

"Vienotības" Saeimas deputāts Kārlis Šadurskis norādīja uz VK ziņojumu par NEPLP, akcentējot, ka ar rosinājumu atlaist Dimantu no NEPLP viņš nevēršas pret preses brīvību un neatkarīgu mediju regulatoru. "Es vēršos tikai pret nodokļu maksātāju naudas prettiesisku izlietojumu," teica Šadurskis, norādot, ka pārkāpumi ir izdarīti tīšām.

Savukārt "Vienotības" Saeimas deputāte Lolita Čigāne uzsvēra, ka VK ir saskaņojusi kopumā septiņu iestāžu pārskatus un sniegusi savas rekomendācijas, un NEPLP darbības pārskats ir starp tiem. Viņasprāt, Saeimas vairākums nemaz nav iedziļinājušies šajā jautājumā. "Dimanta kunga apsūdzība balstās uz desmit minūšu diskusiju [Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā]. Tas nav nopietni," teica Čigāne, norādot, ka NEPLP pakļauta politiskajai vajāšanai.

"Vienotības" Saeimas deputāte Ilze Viņķele atgādināja par dažu "jauno censoņu" pirms 12. Saeimas  vēlēšanām solītās jaunās politiskās kultūras ieviešanu. "Šodien ir tā diena - svinam krietna un kārtīga lēmuma pieņemšanu. (..) Veiksim politiskās izrēķināšanās prāvu," teica Viņķele. Viņasprāt, atlaižot NEPLP, ar likumdevēja varu tiks izdarīts tas, kas katram ir uz sirds - vienam tā ir personīga nepatika, citam lobija interešu kārtošana. "Man ir kauns, ka man ir jāpiedalās šodienas farsā."

Ilze Viņķele par NEPLP atlaišanu
00:00 / 01:13
Lejuplādēt

Nacionālās apvienības deputāts Ilmārs Latkovskis debatēs norādīja uz nepietiekamajiem argumentiem NEPLP atlaišanai. Piesaucot parunu "cita acī skabargu redz, bet savā baļķi – nē", Latkovskis norādīja uz pašas Saeimas darbu - tas nereti atgādina televīzijas šova formātu. "Ir slikta tā sēde, kur nav tā kārtīgi sabārts," teica deputāts.

Viņaprāt, ar NEPLP atlaišanu Saeima vēlas uzņemties ne tikai  likumdošanas, bet arī tiesāšanas funkciju. Saeimai nevajadzētu atlaist NEPLP, tāpat tai nevajadzētu ievēlēt jaunus padomes locekļus vai vismaz tās vadītājs būtu jāizrauga NEPLP pašai. Tāpēc būtu jādomā par jaunu NEPLP darbu regulējošo likumu.

Dimants pēc Saeimas lēmuma Latvijas Radio norādīja: ja regulators ir neatkarīga iestāde, tad lēmums nedrīkst būt politisks. "Tas ir absolūti pretrunā gan likuma burtam, gan likuma garam," teica Dimants. Pēc viņa sacītā, nav konstatēti tādi pārkāpumi, kas ļautu viņu atcelt no amata. "Šajā sadaļā arī ir pārkāpts likums. Ja ir pārkāpts likums, tad ir jāiet tiesiskais ceļš un jāaizstāv regulatora neatkarība. (..) Acīmedzot ir jāiet gan Satversmes tiesas ceļš, gan tomēr ir jāizsver visi pārējie varianti."

Ainārs Dimants par Saeimas lēmumu
00:00 / 00:58
Lejuplādēt

LTV valde atturēsies no komentāriem par Saeimas lēmumu, taču  uzsver, ka “visā šai notiekošo un vēl iecerēto pārmaiņu laikā pats būtiskākais ir demokrātijas pamatprincipu vārdā saglabāt Latvijas sabiedrisko mediju redakcionālo neatkarību un nodrošināt iespēju sabiedriskajiem medijiem, tai skaitā LTV, pilnvērtīgi turpināt uzsākto izaugsmi un attīstību”.

Pēdējo divu gadu laikā sadarbību ar NEPLP LTV valde vērtē kā pozitīvu, jo tieši šai laikā Latvijas Televīzija ar savu darbu un NEPLP atbalstu ir spējusi panākt kvalitatīvu uzņēmuma izaugsmi un būtiski paplašināt kvalitatīvā pašu ražotā satura apjomu, ierindojoties Latvijā skatītāko televīzijas kanālu priekšgalā.

“Šai laikā Latvijas Televīzijā ir veiktas būtiskas reformas, kuru rezultātā uzņēmums ir sasniedzis būtiskus izaugsmes rādītājus un mums, kā uzņēmuma vadībai, ir jārūpējas, lai izaugsme turpinātos arī jaunā NEPLP sastāva pārraudzībā,” uzsver LTV vadītājs Ivars Belte.

Viņš arī noradīja, ka   šai laikā skatītāji ir atzinuši LTV veikumu un, piemēram, jūnijā, LTV1 ir kļuvis par skatītāko kanālu Latvijā pēc vairāk nekā 10 gadu pārtraukuma. 

Jau ziņots, ka jūnija vidū vairāku Saeimas frakciju deputāti parakstīja ierosinājumu atlaist visus NEPLP locekļus. Iesniegumu par NEPLP atlaišanu parakstījuši - Solvita Āboltiņa un Kārlis Šadurskis no "Vienotības", Augusts Brigmanis, Andris Siliņš un Ingmārs Līdaka no Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS), Artuss Kaimiņš, Mārtiņš Bondars, Mārtiņš Šics un Dainis Liepiņš (Latvijas Reģionu apvienība).

Vēlāk Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti sēdē pagājušajā ceturtdienā nolēma atbalstīt tikai NEPLP vadītāja Dimanta atlaišanu.

NEPLP tiek pārmesta neefektīva rīcība ar budžeta naudu, krievu valodas pieaugums "Radio Skonto" un rupjības radio Pieci.lv. Elektronisko mediju uzraugs un arī abu sabiedrisko mediju pārstāvji gan atzinuši, ka pārmetumi ir nevietā.

Dimants uzskata, ka šis ierosinājums ir politiski motivēts. Līdz šim viņš tieši nav atbildējis, vai atlaišanas gadījumā varētu vērsties Satversmes tiesā, vien norādīja, ka plāno konsultēties ar juristiem, jo „cīņa vēl nav galā”.

Satraukumu par Latvijas politiķu plāniem atlaist NEPLP iepriekš pauda Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) pārstāve mediju brīvības jautājumos Duņa Mijatoviča, aicinot respektēt mediju brīvību.

Arī jaunievēlētais Valsts prezidents Raimonds Vējonis neatbalsta NEPLP vadītāja Dimanta atlaišanu. "Manuprāt, šis lēmums nav pareizs. Tas tiešām apdraud tās demokrātiskās vērtības, kuras ir Latvijā," trešdien intervijā Latvijas Radio programmā "Labrīt" sacīja Vējonis.

NEPLP ir neatkarīga pilntiesīga autonoma institūcija, kas atbilstoši savai kompetencei pārstāv sabiedrības intereses elektronisko plašsaziņas līdzekļu jomā. Padome uzrauga, lai to darbībā tiktu ievērota Latvijas Republikas Satversme, Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums un citi normatīvie akti. Padome ir atvasināta publiska persona.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti