Aktuāli

Vēl vienu personu atzīst par cietušo bāreņu nama "Līkumi" kriminālprocesā

Aktuāli

Prezidenta Enerģētikas drošības komisijas vadītājs par enerģētiskās drošības stiprināšanu

E-receptes: uzkāršanās, ieguvumi, neskaidrības aptiekās

Uzlabotā e-veselības sistēma: kādas izmaiņas nākamgad sagaida pacientus?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 11 mēnešiem.

Ar kādiem dokumentiem jādodas uz aptieku izņemt mātei zāles, ja izrakstīta e-recepte? Vai receptes rakstīšana elektroniski nozīmē īsāku vai garāku vizīti pie ārsta? Ne vienu vien jautājumu rosina e-veselības ieviešana, kas nākamgad iegūs jau pavisam jaunus apmērus. No 1.janvāra ne tikai darbnespējas lapas, bet arī visas kompensējamo zāļu receptes ārsti rakstīs tikai elektroniski. Parastās receptes gan vēl saglabāsies papīra formātā, ja ārsti to izvēlēsies. Nacionālais veselības dienests gan uzsver - sistēma pārmaiņām, kas būs līdz ar gadumiju, ir gatava.

Pacienti nāk mazāk; vairāk saņem e-receptes

„Es mājas vizītē rakstu e-receptes no telefona. Bet problēma bija tāda, ka es nevienam cilvēkam šodien nevarēju uzrakstīt tāpēc, ka es nevarēju pieslēgties no telefona. Vai nu tur kaut kas ar pieslēgumu vai kas cits [noticis],” stāsta ģimenes ārste Ilona Timčenko, kura e-veselības sistēmu lieto jau gadu. Latvijas Radio ar ārsti tiekas vakarā viņas darbavietā ģimenes ārsta praksē, kur viņa ieskrējusi, lai uzrakstītu e-receptes datorā. „Pacientam zāles taču jāsaņem šodien, un es apsolīju, ka stundas laikā tās būs aptiekā. Parasti tā arī notika, ka mājas vizītes laikā varēja uzrakstīt jebkuru recepti, un pacients mierīgi varēja iet uz aptieku un pirkt,” norāda Timčenko.

Ilona Timčenko
Ilona Timčenko

Gada laikā sistēma jūtami uzlabota, un kopumā ar to ģimenes ārste ir apmierināta. Taču kādas problēmas ir šobrīd?

„Sistēmai galvenā problēma, ka tā var uzkārties,” pauž Timčenko un saka: “Piemēram, nesen, ievadot preparāta nosaukumu, sistēma uzkaras uz daudzām minūtēm un tā arī preparātu neatrod. Tad pacientiem jārēķinās ar to, ka vizītē var būt kavēkļi.

Tomēr e-veselība pacientam piedāvā arī līdz šim nebijušas ērtības: piemēram, lai pagarinātu to pašu zāļu recepti, nav jānāk uz ģimenes ārsta praksi. Vien jāsazvanās ar praksi un jādodas uz aptieku pēc zālēm.

Paaugstināts asinsspiediens, jālieto zāles, jālieto regulāri. Pacienti medikamentus lieto gadiem ilgi. Ja spiediens turas normāli, preparāts pilda savu funkciju, un reizi gadā pacients nodod analīzes un uztaisa visas profilaktiskās apskates, un viss ir kārtībā. Tad tā ir ļoti laba ideja un izeja, un arī ārsts būs atvieglots,” stāsta Timčenko.

Jau tagad Timčenko izjūtot to, ka līdz ar e-receptēm uz praksi nāk mazāk pacientu. Tiesa, ne visi līdz galam saprot, kas ir e-recepte.

„Viņi aiziet un pēc divām dienā atgriežas: a papīru var iedot?” atzīmē Timčenko.

Patiesībā aptiekā jāuzrāda vien sava pase vai personas apliecība jeb ID karte.

Tikko kā ģimenes ārsts, rakstot e-recepti, nospiež pogu „saglabāt”, tai jābūt arī aptieku sistēmā.

Dažādi viedokļi par to, kā izņemt zāles citam cilvēkam

„Farmaceiti saka tā: ja recepte ir izrakstīta pareizi ārsta pusē, tad ar atprečošanu nav īsti nekādu problēmu,” saka holdinga “Repharm” ģenerāldirektors Dins Šmits. Holdingā ietilpst Latvijā lielākais aptieku tīkls „Mēness aptiekas”.

Taču, kā rīkoties, ja pēc zālēm uz aptieku dodas nevis pats pacients, bet viņa radinieks vai kaimiņš. Par šo kārtību gan atskan dažādas atbildes.

Piemēram, Šmits atbild šādi:

„Ir tā, ka jābūt līdzi tā cilvēka personu apliecinošam dokumentam, uz kā vārda tās zāles ir izrakstītas. Piemēram, ja es ietu savai mammai pēc zālēm, tad man jāņem līdzi mammas pase vai personas apliecība”.

Cita cilvēka dokumenti pavisam noteikti nav jāņem līdzi uz aptieku - tā savukārt uzsver par e-veselību atbildīgajā Nacionālajā veselības dienestā. Ja jāizņem citam cilvēkam izrakstītas e-receptes zāles, ir divi ceļi. Pirmais. Aptiekā jānosauc receptes identifikācijas numurs, to pacients var uzzināt pie ārsta vai autorizējoties sistēmā. Tad jāpasaka pacienta vārds uzvārds un jāuzrāda savs, ne pacienta personu apliecinošs dokuments. Otrais ceļš: pacients e-veselības sistēmā ir norādījis cilvēku, kuru deleģē, un viņš aptiekā uzrāda savus personu apliecinošos dokumentus.

„Pieņemsim, tikpat labi ārsta kabinetā es domāju, ka pati iešu pēc zālēm. Bet pēc tam, tomēr saprotu, lai tomēr kaimiņš Jānis aiziet. Tad es varu, aizejot mājās, ielogoties sistēmā un pateikt, ka Jānis var manā vietā iet uz aptieku un izņemt šīs zāles,” saka Nacionālā veselības dienesta pārstāve Linda Freimane.

Taču, ja vecāki dodas izņemt zāles aptiekā saviem nepilngadīgajiem bērniem, tad jāuzrāda tikai savi personas dokumenti un jānosauc bērna vārds uzvārds.

E-veselības lietošana

  • Atvērtas e-darbnespējas lapas - 56 tūkstoši.
  • Izrakstītas e-receptes - gandrīz 170 tūkstoši.
  • Ievadīti vizuālās diagnostikas dati - 65 tūkstoši.
  • Autorizēšanās gadījumi E-veselības portālā - vairāk nekā 3 miljoni reižu.

Noslēgto E-veselības līgumu apjoms no plānotā:

  • aptiekas - 99%;
  • stacionāri (slimnīcas) - 100%;
  • ambulatorās iestādes un ārstu-speciālistu prakses - vairāk nekā 50%;
  • ģimenes ārstu prakses - vairāk nekā 60%.

Visaktīvāk ģimenes ārsti E-veselību lieto Zemgalē - līdz šim līgumus noslēguši jau 80%. Līgumus noslēgušo ģimenes ārstu skaits ir pieaudzis arī pārējos reģionos - Kurzemē līdz 70%, Latgalē līdz 67%, Vidzemē - 62%, savukārt Rīgā līgumus par E-veselības lietošanu noslēguši gandrīz puse no ģimenes ārstiem.

Dati: Nacionālais Veselības dienests

Tiesa, Šmits norāda uz vēl kādu problēmu. Tā attiecas uz kompensējamām zālēm: “Ja ir izrakstīti vairāki iepakojumi receptē, tad cilvēkam ir jānopērk visi iepakojumi. Un, ja gadījumā cilvēks nav gatavs to darīt, tad nevar nemaz dabūt tās zāles. Tā kā labāk būtu vienoties ar ārstu jau ārsta kabinetā, uz cik ilgu laiku tās zāles tiek izrakstītas. Tad var veikt norēķinus ar Nacionālo veselības dienestu pareizi”.

Atbildīgajā dienestā gan norāda, ka šāda kārtība attiecas arī uz kompensējamo zāļu izrakstīšanu papīra receptēs. Taču parastā e-receptē izrakstītās zāles var iegādāties pa iepakojumam dažādās aptiekās.

Lielajām pārmaiņām 1. janvārī sistēma ir gatava

Tomēr, kas notiks nākamā gada 1.janvārī? „Ja mēs runājam par sistēmas gatavību darbam arī tādam apjomam, viennozīmīgi sistēma ir gatava,” saka Freimane.

No 1.janvāra ārsti vairs nedrīkstēs izrakstīt kompensējamo zāļu receptes un darbnespējas lapas papīra formātā, tikai elektroniski. Veselības ministrija jau izteikusies strikti: ja ārsti nebūs noslēguši e-veselības lietošanas līgumu, tad viņi vairs nebūs līgumattiecībās ar valsti un pacientam būs jāmeklē cits ārsts. Šobrīd līgumus par e-veselības lietošanu noslēguši 870 ģimenes ārsti, vēl 430 ģimenes ārsti to nav izdarījuši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti