Medijs: Zinātniekiem izdevies likvidēt HIV no inficētajām šūnām

Amsterdamas Universitātes komanda, kas šonedēļ medicīnas konferencē iepazīstināja ar savu sākotnējo atklājumu kopsavilkumu, gan uzsvēra, ka viņu darbs joprojām ir tikai "koncepcijas līmenī" un šī metode tuvākajā laikā vēl nekļūs par veidu, lai izārstētu HIV.

Zinātnieki eksperimentā izmantojuši Nobela prēmiju ieguvušo gēnu rediģēšanas tehnoloģiju "Crispr" un cilvēka inficētajās šūnās veiksmīgi likvidējuši HIV, ziņoja britu raidsabiedrība BBC. 

Tehnoloģija, kuru izmantoja Amsterdamas komanda, darbojas kā šķēres, bet molekulārā līmenī, un sagriež DNS tā, ka "sliktos" gabaliņus var izņemt vai padarīt neaktīvus.

"Šie atklājumi ir izšķirošs sasniegums, lai izstrādātu ārstēšanas stratēģiju," piebilda zinātnieki.

Zinātnieki sacīja, ka šīs pieejas mērķis ir nodrošināt plaša spektra terapiju, kas spēj efektīvi cīnīties ar dažādiem HIV variantiem. Kopumā zinātnieki cer izstrādāt stratēģiju, lai šo sistēmu padarītu pēc iespējas drošāku turpmākai klīniskai lietošanai un panāktu pareizo līdzsvaru starp efektivitāti un drošību.

"Tikai tad mēs varēsim apsvērt klīniskos izmēģinājumus ar cilvēkiem, lai "izārstētu" HIV," teica pētnieki. "Lai gan šie provizoriskie atklājumi ir ļoti iepriecinoši, ir pāragri apgalvot, ka ir iespējams izārstēt HIV."

Zināms, ka šobrīd pieejamie medikamenti pret HIV vīrusa izplatību var apturēt, taču ne to likvidēt.

Amsterdamas pētnieku izmantoto metodi slimības ārstēšanā izmēģina arī citi zinātnieki.

Uzņēmums "Excision BioTherapeutics" apgalvoja, ka pēc 48 nedēļām trim brīvprātīgajiem, kas slimoja ar HIV, pagaidām nav parādījušās nopietnas blakusparādības.

Taču, ņemot vērā sarežģīto ārstēšanas procesu, pagaidām nav zināms, kādas blakusparādības pacienti varētu piedzīvot ilgtermiņā, norādīja Frānsisa Krika institūta Londonā vīrusu eksperts Džonatans Stojē: "Tāpēc šķiet, ka paies daudzi gadi, pirms šāda uz "Crispr" balstīta terapija kļūs par ierastu lietu – pat pieņemot, ka tā būs efektīva."

HIV inficē un uzbrūk imūnsistēmas šūnām, izmantojot to mehānismus, lai veidotu savas kopijas.

Pat pēc efektīvas ārstēšanas dažas no tām nonāk miera jeb latentā stāvoklī, tātad tajās joprojām ir HIV DNS jeb ģenētiskais materiāls – pat ja tās aktīvi nerada jaunu vīrusu.

Lielākajai daļai HIV inficēto cilvēku nepieciešama mūža antiretrovīrusu terapija. Ja viņi pārtrauc šo zāļu lietošanu, snaudošais vīruss var atkal pamosties.

Retos gadījumos cilvēkus arī izdevies izārstēt pēc tam, kad agresīva vēža terapija iznīcināja daļu inficēto šūnu, taču to nekad nebūtu ieteicams darīt tikai HIV ārstēšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti