Rīta Panorāma

Eiropas akvārijos veido izzūdošo koraļļu sugu "banku"

Rīta Panorāma

Radīts jauns portāls vēža pacientiem

Kā top mācību materiāli neredzīgiem bērniem?

Uztvert, ne saskatīt. Kā top mācību materiāli neredzīgiem bērniem?

Latvijā ir ap 400 vājredzīgu un neredzīgu bērnu, viņiem nepieciešami īpaši mācību materiāli, kuru saturu var uztvert, ne saskatīt. Terēza Landra ir viens no diviem cilvēkiem Latvijā, kas sagatavo mācību grāmatas un materiālus neredzīgiem bērniem un bērniem ar redzes traucējumiem, šis darbs prasa lielu laika ieguldījumu.

"Matemātikas grāmata 7. klasei tiek gatavota jau trešo gadu. Kādēļ tik ilgi? Jūs redzat, cik daudz aizņem šis gatavais materiāls Braila rakstā," skaidro Rīgas Stazdumuižas vidusskolas izglītības metodiķe Terēza Landra.

Rīgas Stazdumuižas vidusskolas direktore Ligita Ģeida uzsver, ka "ir svarīgi viņiem (skolēniem) piedāvāt tādus mācību materiālus, ko viņi var uztvert. Es uzsveru "uztvert", tādēļ, ka daži bērni var nesaskatīt, daži bērni var saskatīt ļoti neskaidri, daži bērni vispār neredz."

Terēza Landra ir viens no diviem cilvēkiem Latvijā, kas šādas mācību grāmatas bērniem sagatavo.

"Mēs gatavojam skolā pilnīgi visus mācībām nepieciešamos materiālus, visos priekšmetos, visās klašu grupās," skaidro Landra.

Grāmatas tiek drukātas ar speciālu Braila printeri, izmantojot īpašu programmu, kas ļauj pirms tam ērti tekstus dažādās valodās apstrādāt un tulkot. Nepieciešamības gadījuma tiek veidoti arī attēli.

Ir mācību priekšmeti, kuriem materiālu sagatavošana norit salīdzinoši ātri – ja izdevniecība grāmatu ir piešķīrusi grāmatu elektroniskā formātā. Ar matemātiku ir citādāk.

"Tās ir formulas, tie ir cipari. Un šī gudrā programma netulko matemātiku tādā veidā kā tekstu. Tekstu mēs iztulkotu stundas laikā vienu lapaspusi, bet vienu lapaspusi ar matemātikas tekstu – mēs varbūt visu dienu šeit strādātu," skaidro Landra.

Rīgas Strazdumuižas vidusskolā stāsta, ka neatkarīgi no tā, vai bērnam ir redzes traucējumi vai to nav, mācību saturs skolās nemainās. Turklāt nu jau labu laiku šādi bērni var mācīties arī citās vispārizglītojošās skolās kopā ar redzīgiem bērniem.

Ģeida: "Mēs kā attīstības centrs konsultējam šos pedagogus. Viņi brauc pie mums uz mūsu skolu, mūsu kolēģi ir braukuši tur, viņiem mācījuši kā tieši mācīt Braila rakstu, kā pasniegt dažādu mācību vielu."

Protams, pedagogam, tas nav viegls uzdevums. Bieži vien no citām skolām nāk pieprasījumi sagatavot materiālus šādiem audzēkņiem. Te gan jārēķinās, ka rindas ir garas, jo katra skola var izmantot atšķirīgas mācību grāmatas.

"Tur tieši ir tā problēma, – tu gadiem strādā pie viena materiāla, dažreiz tie tiešām ir gadi, tagad tas ir pabeigts, tad konstatējam, ka tas jau ir novecojis un ir vajadzīga cita grāmata. Un tad man rokas mazliet nolaižas, bet tad es atkal saņemos un ņemu jaunu grāmatu, un ķeros pie darba," akcentē Landra.

Šobrīd Latvijā ir ap 400 vājredzīgu un neredzīgu bērnu, kam nepieciešami īpaši sagatavoti mācību materiāli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti