Baumas par «neizbēgamu katastrofu» un cilvēku evakuāciju – Kremlis cenšas iebiedēt harkiviešus

Baumas par "neizbēgamu katastrofu" un Kremļa īstenota informatīvi-psiholoģiska operācija, kas izskatās kā valsts oficiālā vai dienestu informācija – tie ir tikai daži paņēmieni, kurus Krievija šobrīd izmanto, lai iebiedētu Harkivas iedzīvotājus. Amatpersonas mudina iedzīvotājus sekot tikai oficiālajiem informācijas kanāliem.

"Krievijas teroristi no jauna trāpījuši pa Harkivu – pa televīzijas torni. Acīmredzot tā ir iebiedēšana, lai padarītu teroru pamanāmāku pilsētā un mēģinātu ierobežot Harkivas saziņu un informācijas pieeju. Šobrīd notiek darbi, lai atjaunotu signālu. Tāpat kā Harkivai – arī citām pilsētām un apdzīvotām vietām ir nepieciešama aizsardzība, tām nepieciešamas (pretgaisa aizsardzības sistēmas) "Patriot". Vienlaikus ir nepieciešams dot maksimālus triecienus tām vietām, kuras Krievija izmanto kā bāzi teroram un savai kara loģistikai," sacīja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

Kā norādīja ASV domnīca "Kara izpētes institūts" (ISW) – Krievija cenšas atgriezt harkiviešos tās pašas sajūtas – to pašu paniku, kas bija pilna apmēra iebrukuma sākumā 2022. gada pavasarī.

Toreiz liels skaits cilvēku pameta pilsētu un daudzi – arī valsti. Šim mērķim tiek izmantoti dažādi instrumenti – ne vien regulāri, masīvi uzbrukumi pilsētai un tās infrastruktūrai, bet arī koncentrēta dezinformācijas kampaņa sociālajos tīklos.

Krievija izmanto to, ka ukraiņiem ir ierobežotas iespējas pretgaisa aizsardzībā, un  saasināto uzmanību iespējamajam Krievijas pretuzbrukumam – ka tas varētu būt tieši uz Harkivu. 

ASV domnīcas ieskatā gan jauna sauszemes uzbrukuma iespējamība Harkivai ir maz ticama, ja Ukraina patiešām ātri saņems ASV jauno militārās palīdzības sūtījumu.

Taču baumas par Harkivas ieņemšanu tiek mērķtiecīgi vairotas. Piemēram, ka Ukrainas amatpersonas pamet Harkivu. Arī tādas, ka no pilsētas masveidā izbrauc civilliedzīvotāji. 

Nesen Ukrainas stratēģiskās komunikācijas un informācijas drošības centrs arī ziņoja, ka identificēta Krievijas informatīvā operācija, kurā tiek apgalvots, ka Ukrainas amatpersonas neļauj cilvēkiem izbraukt no Harkivas.

Baumu mērķis ir sēt paniku saistībā ar iespējamo pretuzbrukumu Harkivai kā par kādu "tuvojošos, neizbēgamu katastrofu." 

Krievu propagandisti biedē ar pilnīgu Harkivas iznīcināšanu, aicinot cilvēkus steidzami to pamest un apgalvojot, ka situācija Harkivā ir vēl sliktāka nekā izpostītajā Bahmutā un Avdijivkā. Paralēli raķešu un dronu nodarīto postījumu novēršanai, ar ko Harkivas apgabala amatpersonas strādā nepārtraukti, viņiem jācīnas arī informācijas laukā. 

"Ienaidnieks aktīvi izplata vai turpina īstenot informatīvi-psiholoģisko operāciju, kas izskatās kā valsts oficiālā vai dienestu informācija," sacīja Harkivas apgabala militārās administrācijas vadītājs Olehs Sinegubovs.

"Par nepieciešamību evakuēties saistībā ar draudiem Harkivas un apgabala okupācijai. Mēs esam spiesti uz to operatīvi pretdarboties un informējam mūsu cilvēkus, ka nepieciešams izmantot tikai mūsu oficiālos masu informācijas līdzekļus un, protams, oficiālos vadības informācijas kanālus," viņš turpināja.

Harkivas apgabalā šobrīd notiek intensīvi darbi, lai atjaunotu televīzijas signālu un tos energoapgādes objektus, kurus salabot ir iespējams. Ne visus izdosies izglābt, jo atsevišķi lielie objekti ir tik ļoti iznīcināti, ka atjaunošanai būs nepieciešami gadi. 

Papildus Harkiva strādā pie elektroapgādes un siltumapgādes decentralizācijas. Rēķinoties, ka uzbrukumi turpināsies, tas ļaus pakalpojumus atslēgt tikai tajās daļās, kur Krievija kārtējo reizi trāpījusi ar raķetēm, bet saglabāt pakalpojumus citās pilsētas un apgabala daļās. 

Palīgā harkiviešiem šobrīd devušās arī virkne citu Ukrainas pilsētu un arī ārvalstu partneri, kas lielā skaitā ziedo ģeneratorus.

KONTEKSTS:

Krievijas nepamatotais un neizprovocētais plaša mēroga iebrukums Ukrainā sākās 2022. gada 24. februārī, Kremļa propaganda bravūrīgi solīja ieņemt Kijivu trīs dienās, taču ukraiņu pašaizliedzīga un spēcīga pretestība neļāva Kremlim realizēt savus plānus.

Pēc neveiksmēm Kremlis izveda armiju no Kijivas apgabala,  bet 2022. gada rudenī Ukrainai sekmīga pretuzbrukuma rezultātā izdevās padzīt okupācijas spēkus no Harkivas apgabala un Hersonas pilsētas. 2023. gada vasarā Ukraina sāka jaunu pretuzbrukumu, taču tas nebija sekmīgs.

Savukārt 2024. gadā ieroču trūkuma dēļ Ukrainai pārsvarā nākas aizstāvēties pret Krievijas uzbrukumiem, lai gan Ukrainas vadība uzsver, ka nav atteikusies no mērķa par okupācijas spēku padzīšanu no visas Ukrainas teritorijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti