Saeima skatīs Varakļānu un Madonas novadu apvienošanu; noraida AS rosinātās izmaiņas pašvaldību reformā

Saeima ceturtdien, 25. aprīlī, nodeva izskatīšanai komisijās valdības apstiprinātos un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) virzītos grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, kas paredz Varakļānu novadu apvienot ar Madonas novadu. Savukārt opozīcijā esošās partijas "Apvienotais saraksts" piedāvātās vērienīgās izmaiņas administratīvi teritoriālajā reformā (ATR) parlamenta vairākums atteicās skatīt tālāk.

Varakļānu pievienošanā Madonas novadam galavārds jāsaka Saeimai

Saskaņā ar Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu Varakļānu novada pašvaldībai konsultatīvos nolūkos līdz 2021. gada 1. oktobrim bija jāorganizē publiskā apspriešana par Varakļānu novada apvienošanos ar apkārtējiem novadiem administratīvi teritoriālās reformas mērķu sasniegšanai. Organizētās aptaujas rezultāti parādīja, ka gadījumā, ja administratīvi teritoriālās reformas gaitā tiks lemts par Varakļānu novada apvienošanu, iedzīvotāju absolūtais vairākums vēlētos, lai tas būtu Madonas novads.

Varakļānu novads ir vienīgā pašvaldība, kuras apvienošana ar kādu no kaimiņu novadiem bija palicis neatrisināts jautājums.

Kaut gan atbildīgā VARAM, izvērtējot administratīvi teritoriālās reformas mērķus, plānoja Varakļānu novadu apvienot ar Madonas novadu un šādu vēlmi vairākās aptaujās pauda arī novada iedzīvotāji, iepriekšējā, 13. Saeima lēma to apvienot ar Rēzeknes novadu. Satversmes tiesa atzina, ka 13. Saeimas lēmums neatbilst valsts pamatlikumam, tādēļ valdība, izvērtējot administratīvi teritoriālās reformas mērķus, sagatavoja 14. Saeimai priekšlikumu par Varakļānu novada administratīvo teritoriju.

Paredzēts, ka likums stāsies spēkā šī gada 30. jūnijā, lai regulētu Varakļānu novada pašvaldības un Madonas novada pašvaldības darba turpināšanu līdz 2025. gada pašvaldību vēlēšanām, kā arī noteiktu 2025. gada pašvaldību vēlēšanu norises un izsludināšanas kārtību attiecībā uz Varakļānu novada un Madonas novada administratīvajām teritorijām.

Noraida "Apvienotā saraksta" vērienīgo izmaiņu skatīšanu novadu reformā

Savukārt parlaments otrdien noraidījā opozīcijā esošā "Apvienotā saraksta" iesniegtos apjomīgos grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, kas paredzēja mainīt pirms diviem gadiem pieņemtās novadu reformas nosacījumus, piemēram, neapvienojot visas valstspilsētas ar blakus esošajiem novadiem un atsakoties no attīstības centru kritērijiem novadu izveidē.

"Apvienotā saraksta" ieceres nodošanu skatīšanai komisijās atbalstīja 24 deputāti, bet pret bija 41, savukārt 18 parlamentārieši atturējās. Līdz ar to Saeima neskatīs opozīcijas partijas ieceri. 

"Apvienotais saraksts" uzskata, ka vairāk nekā divus gadus pēc reformas ieviešanas "strauji un būtiski dažādās novadu pašvaldībās ir pasliktinājusies sociālekonomiskā situācija, kas izraisa pašvaldības funkciju izpildes sarežģījumus un no tiem izrietošo pašvaldības sniegto pakalpojumu trūkumu".

Priekšlikumu birums par novadu reformu gan politisku, gan ikdienā vērojamu pretenziju dēļ par iespējamām izmaiņām novadu sadalījumā sagaidāms pēc Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma atvēršanas Saeimā. Process ir ievilcies, jo to plānoja darīt jau pirms mēneša, ņemot vērā uzdevumu Saeimai sagatavot likuma grozījumus par Varakļānu novada iekļaušanu Madonas novadā.

Gan Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, gan, piemēram, "Jaunās Vienotības" un  "Progresīvo" frakcijas uzskata, ka jānostrādā vienam vai pat diviem domes sasaukumiem, lai izvērtētu reformas trūkumus. Pretējās domās ir "Apvienotais saraksts" un Zaļo un Zemnieku savienība, kas uzskata, ka tik ilgi gaidīt būtu liela kļūda.

KONTEKSTS:

Administratīvi teritoriālā reforma būtiski samazināja Latvijas vietvaru skaitu un palielināja novadu lielumu, Līdz ar 2021. gada 5. jūnija pašvaldību vēlēšanām 119 vietējo pašvaldību vietā Latvijā ir 43 vietvaras.

Vēlēšanas gan notika 40 vēlēšanu apgabalos, jo netika vēlēti Rīgas domes deputāti, kā arī Satversmes tiesas sprieduma dēļ domnieki Varakļānu novadā un Rēzeknes novadā, kur vēlēšanas notika 2021. gada 11. septembrī. 

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) solīja šī gada sākumā Saeimā iesniegt ieceri Varakļānu novadu līdz ar pašvaldību vēlēšanām 2025. gadā pievienot Madonas novadam.

Iepriekšējā Saeimas sasaukuma laikā pieņemtā administratīvi teritoriālā reforma stājās spēkā 2021. gadā pēc pašvaldību vēlēšanām.

Toreiz VARAM piedāvāja Varakļānus iekļaut Madonas novadā, ar ko tie bija saistīti gadiem ilgi, bet 13. Saeimā no Latgales ievēlētie deputāti uzstāja uz Varakļānu pievienošanu Rēzeknes novadam, un konkrēts lēmums izpalika, jo Satversmes tiesa atzina, ka šāds lēmums neatbilstu Satversmei.

Tad tika nolemts, ka pagaidām Varakļāni paliks atsevišķa pašvaldība, bet valdībai līdz 2023. gada 1. janvārim bija jāiesniedz Saeimā priekšlikumi attiecībā uz novada administratīvo teritoriju. Šis termiņš gan sen tika nokavēts, bet VARAM skaidroja – galvenais ir lēmumu pieņemt līdz 2025. gada pašvaldību vēlēšanām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti