Dzīve & stils / Veselība
Onkologs: Vienkāršs tests ļauj atklāt polipus un izvairīties no zarnu vēža, taču Latvijā to izmanto...
Onkologs: Vienkāršs tests ļauj atklāt polipus un izvairīties no zarnu vēža, taču Latvijā to izmanto retais
Kolorektālā jeb zarnu vēža skrīninga tests ziņo par polipiem resnajā zarnā, kurus var laikus noņemt un tādējādi pavisam izvairīties no šīs saslimšanas. Tas ir efektīvs un vienkāršs veids, kā pārbaudīt un rūpēties par savu veselību, taču šo bezmaksas testu Latvijā no mērķauditorijas izmanto vien retais, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja stacionāra "Latvijas Onkoloģijas centra" galvenais ārsts Andrejs Pčolkins un Zarnu vēža pacientu biedrības vadītājs Uldis Veseris.
Acu ārste: Ziemā jāpiedomā par gaisa mitrumu telpās
Acu ārste: Ziemā jāpiedomā par gaisa mitrumu telpās
Visvairāk acu veselību ziemā ietekmē spēcīga saule un vējš, kā arī ekrānu lietošana ikdienā, taču mūsu acīm par labu nenāk arī sausais gaiss telpās, kura dēļ acis kļūst sausas un ātrāk nogurst. Diskomfortu var novērst mitrinoši acu pilieni, bet vispirms būtu jāparūpējas par pietiekamu gaisa mitrumu telpās, kurās uzturamies, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja oftalmoloģes Dace Lietuviete un Anda Balgalve.
Vai laikapstākļi ietekmē veselību jeb – kas ir meteopātija?
Vai laikapstākļi ietekmē veselību jeb – kas ir meteopātija?
Jau senatnē cilvēki bija ievērojuši, ka laikapstākļu maiņa ietekmē cilvēka pašsajūtu. Mūsdienās tam arī dots zinātnisks nosaukums – meteopātija jeb meteojūtīgums. Šoziem laikapstākļi mainās kā amerikāņu kalniņos. Ārsti pauda, ka tieši strauju laika apstākļu maiņas periodā pieaug pacientu skaits ar infarktiem un insultiem, tomēr laikapstākļu izmaiņas neskar visus, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".
Kāpēc vajag militāro medicīnu? Skaidro RSU profesors Voicehovskis
Kāpēc vajag militāro medicīnu? Skaidro RSU profesors Voicehovskis
Protams, militārā medicīna ir kaut kas ļoti sens – visa mūsu civilizācijas vēsture sastāv no kariem, un tas tā bijis no laika gala. Cilvēki allaž karojuši par teritoriju, par reliģiju, par naudu, par varu, par ideju. Un, protams, jau senos laikos karavīri mēģināja cits citam palīdzēt. To arī var dēvēt par militārās medicīnas sākumu. Tomēr tas bija, pirms parādījās īstie ārsti, ķirurģijas un intensīvās terapijas specialitātes, bet tieši militārās medicīnas attīstība palīdzēja attīstīties modernajai medicīnai. Mūsdienās militārā medicīna kā atsevišķa specialitāte radās Pirmā pasaules kara laikā.
Profesore: Riska grupām Covid-19 poti vajadzētu apvienot arī ar vakcīnu pret gripu
Profesore: Riska grupām Covid-19 poti vajadzētu apvienot arī ar vakcīnu pret gripu
Skaidrs, ka Covid-19 vairs nespēlē galveno lomu saslimšanu vidū, taču pret to saņemt sezonālo vakcīnu joprojām ieteicams cilvēkiem vecumā virs 65 gadiem, cilvēkiem ar imūnsupresiju un smagām blakus saslimšanām, kā arī grūtniecēm. Turklāt to vajadzētu apvienot ar vakcināciju arī pret gripu, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" skaidroja Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja, profesore Dace Zavadska. 
TESTS. Vai Tu alkoholu lieto par daudz?
TESTS. Vai Tu alkoholu lieto par daudz?
Šis tests sastāv no 10 jautājumiem, un to 1989. gadā izstrādāja Pasaules Veselības organizācijas speciālisti. Kopš tā laika alkohola lietošanas traucējumu identifikācijas tests jeb AUDIT tests kļuvis par plaši pielietotu skrīninga instrumentu, lai izvērtētu alkohola lietošanas paradumus.
Speciāliste: Ar ādas sēnītēm inficēties var ļoti viegli
Speciāliste: Ar ādas sēnītēm inficēties var ļoti viegli
Infekciju slimības rosinošo sēnīšu sporas uz izkrituša mata apkārtējā vidē var izdzīvot pat gadu. Tas liecina, cik vienkārši ir inficēties ar šiem organismiem. Pie pirmajām pazīmēm svarīgi doties pie ārsta, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" uzsvēra asociētā profesore, Rīgas Stradiņa universitātes docētāja, Infektoloģijas katedras pētniece, Centrālās laboratorijas valdes locekle Jeļena Storoženko un dermatoloģe Veselības centru apvienībā Valentīna Rožnova.
Profesore: Latvijā situācija ar psihiskās veselības jomu ir kritiska
Profesore: Latvijā situācija ar psihiskās veselības jomu ir kritiska
Tapis jauns pētījums par Latvijas iedzīvotāju psihisko veselību. Situācija saistībā ar psihiskās veselības jomu ir kritiska, lielai daļai sabiedrības ir novērojama depresija un trauksme, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" pauda Latvijas Universitātes profesore, klīniskā psiholoģe Ieva Bite un profesors, Rīgas Stradiņa universitātes Psihiatrijas un narkoloģijas katedras vadītājs Elmārs Rancāns. 
Studenti ārstu lielmeistaru pavadībā iemēģina roku cūkas sirds operācijā
Studenti ārstu lielmeistaru pavadībā iemēģina roku cūkas sirds operācijā
Kā tas ir – rokās turēt īstu cūkas sirdi un veikt tās operāciju? Šāda iespēja Pasaules sirds dienā pavērās Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas fakultātes studentiem, kuriem bija iespēja iepazīt sirds un asinsvadu ķirurģiju pieredzējušu ārstu pavadībā. Profesionāli ārsti neatteica padomus un ar studentiem dalījās savā pieredzē.
Modernajā RAKUS Krūts veselības centrā visi izmeklējumi iespējami vienā dienā
Modernajā RAKUS Krūts veselības centrā visi izmeklējumi iespējami vienā dienā
Pēc apjomīgām investīcijām iekārtās, personāla apmācībām un darbības uzlabošanas Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Krūts veselības centrs kļuvis par modernāko Baltijā. Tagad visi izmeklējumi pieejami vienas dienas laikā, bet lēmumu par tālāko ārstēšanu pieņem ārstu konsīlijs. Tas nozīmē, ka katras sievietes ārstēšana ir personalizēta, nodrošinot maksimāli labāko rezultātu. Tāpat Latvijā atkal veic krūts rekonstrukcijas operācijas, kas līdzekļu trūkuma dēļ ilgstoši nenotika.
Uztura pētnieks Pols Kleitons: Rietumnieku dzīvesveids un tā izraisītās slimības sagraus līdzšinējās...
Uztura pētnieks Pols Kleitons: Rietumnieku dzīvesveids un tā izraisītās slimības sagraus līdzšinējās veselības aprūpes sistēmas
Pagājušajā nedēļā Rīgā ar lekcijām uzstājās britu farmācijas zinātņu doktors un uztura pētnieks Pols Kleitons, kurš ir slavens ar kategoriskiem uzskatiem par pārtikas un farmācijas industriju nodarīto ļaunumu sabiedrības veselībai. Viņš bezkaislīgi demonstrēja šokējošus skaitļus par visdažādāko slimību un sindromu gadījumu skaita kāpumu, neslēpdams, ka par galveno iemeslu uzskata ātrās ēdināšanas un rafinētās pārtikas milzu lomu mūsu ikdienā. Tāpēc Kleitons ir pārliecināts, ka daudzu slimību ārstēšanā pamatu pamatam jābūt pēc iespējas vienkāršam uzturam. Ja neviens neieklausīsies, veselības aprūpes sistēmas vairs nespēs risināt ar rietumnieku dzīvesveidu saistītās veselības problēmas un sabruks, brīdina Kleitons.
Sabiedrībā zema izpratne par infarkta gadījumu atpazīšanu
Sabiedrībā zema izpratne par infarkta gadījumu atpazīšanu
Pagājušajā gadā Latvijā vairāk nekā pusi nāves gadījumu izraisījušas sirds un asinsvadu slimības. Iespējams, daļu no šiem gadījumiem būtu bijis iespējams novērst, ja līdzcilvēki vai paši sirds slimnieki būtu labāk pazinuši infarkta simptomus un laikus izsaukuši palīdzību, tomēr cilvēkiem trūkst zināšanu par rīcību šādos gadījumos. Lai sabiedrību izglītotu par slimības simptomiem un to, kā rīkoties, tos novērojot, atklāta kampaņa "Klausi sirdi!".