Dzīve & stils / Veselība
Aicina laikus potēties pret ērču encefalītu
Aicina laikus potēties pret ērču encefalītu
Pagājušajā nedēļā Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC) noņemta cilvēkam šogad pirmā piesūkusies ērce. Ērces var pārnesāt dažādas kaites, kas ir bīstamas arī cilvēkiem, tajā skaitā encefalītu, tāpēc mediķi aicina cilvēkus vakcinēties.
Cik daudz sāls ir pārāk daudz? «Aizliegtais paņēmiens» skaidro, kā to kontrolēt uzturā un kāda ir va...
Cik daudz sāls ir pārāk daudz? «Aizliegtais paņēmiens» skaidro, kā to kontrolēt uzturā un kāda ir valsts «pretsāls politika»
Ļoti maldīgs ir uzskats, ka pārmērīgi daudz sāls ir tikai čipsos vai riekstiņos. Aizraujoties ar pārlieku sāļiem pārtikas produktiem un ēdieniem ikdienā, var tikt pie paaugstināta asinsspiediena un vecumdienās pat pie demences. Taču kādi ir pārlieku sāļie ēdieni, kāda ir optimālā dienas norma, kādas sekas pārmērībai un kāda ir valsts pretsāls politika? To skaidroja Latvijas Televīzijas raidījums "Aizliegtais paņēmiens", arī meklējot veidus, kā mazāk lietot sāli, nezaudējot ēdiena garšu.
Siltināt attiecības, ne tikai ēkas. Psihoterapeite par vientulību svētku laikā
Siltināt attiecības, ne tikai ēkas. Psihoterapeite par vientulību svētku laikā
Laimīga ģimene pamostas svētku rītā, sapošas un bez steigas dodas ciemos pie tuviniekiem, kur valda mierīga gaisotne, skan klusa Ziemassvētku mūzika, visi viens otru apmīļo, dāvā dāvanas un ir pateicīgi par būšanu blakus. Tas ir stāsts, kas pieder kino ekrānam un reizēm arī mums pašiem – taču daudzus cilvēkus svētku laikā piemeklē vientulības sajūta. Turpinot rakstu sēriju par atšķirtības ietekmi uz veselību, ārste psihoterapeite Gunta Rijkure sarunā ar LSM.lv piedāvāja palūkoties uz vientulību jaunā perspektīvā, meklējot praktiskus risinājumus vientulības sāpju mazināšanai.
Kā medicīnisko palīdzību saņemt brīvdienās?
Kā medicīnisko palīdzību saņemt brīvdienās?
Ziemassvētku un Jaungada brīvdienās darbosies Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis, kā arī palīdzību varēs saņemt pie dežūrārstiem vai traumpunktos. Savukārt, dodoties uz slimnīcu ar savu auto, ieteicams pirms tam sazināties ar slimnīcu telefoniski, tikmēr dzīvībai kritiskās situācijās jāzvana uz ārkārtas tālruni 113, vēstīja Nacionālajā veselības dienestā (NVD).
Vientulības klusā epidēmija – pielīdzināma fiziskām sāpēm un skar arī jaunus cilvēkus
Vientulības klusā epidēmija – pielīdzināma fiziskām sāpēm un skar arī jaunus cilvēkus
Laikā, kad televīzijas ekrānus piepilda Ziemassvētku filmas un sociālajos tīklos parādās svinīgas draugu fotosesijas ģimenes lokā ar glīti iesaiņotām dāvanām un izrotātu eglīti, dabiska reakcija ir salīdzināt. Ar sevi, savu ģimenes situāciju un attiecībām, finansiālo stāvokli. Kāds salīdzina un aizmirst, bet citam tas varētu rosināt vientulības sajūtu, kas, protams, ir universāla un cilvēciska pieredze. Taču ilgstoša, sāpīga vientulības klātbūtne rada sekas – pētījumi parāda, ka gan sociāla izolētība, gan tās psiholoģiskā komponente – vientulības sajūta – negatīvi ietekmē vispārējo veselības stāvokli.
Speciālisti: Svētkos jāļauj savam iekšējam Grinčam atpūsties
Speciālisti: Svētkos jāļauj savam iekšējam Grinčam atpūsties
Grinčs ir īsts, un tas mājo teju ikvienā no mums, atzīst psihologi, aicinot Ziemassvētku laikā dot iespēju savam iekšējam Grinčam atpūsties. Kā mazināt stresu un neizdegt svētku laikā, un kā tikt galā ar vientulības sajūtu Ziemassvētkos?
Mugura pārogļojusies, bet esot jāiet uz darbu. Saruna par pārprasto vīrišķību ar apdegumu ārstu Serg...
Mugura pārogļojusies, bet esot jāiet uz darbu. Saruna par pārprasto vīrišķību ar apdegumu ārstu Sergeju Smirnovu
Apdegumu centra ārsti ļoti labi redz kopējo sociālo stāvokli valstī – jo mazāk naudas, jo vairāk pacientu, kuri, kaut ko zogot vai nelegāli pieslēdzot, guvuši smagas elektrotraumas un apdegumus. To 30 darba gadu laikā secinājis Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra "Biķernieki" Valsts Apdegumu centra vadītājs, ārsts traumatologs, kombustiologs Sergejs Smirnovs. Viņa pieredze arī liecina, ka vīrieši daudz sliktāk izprot nepieciešamību laikus vērsties pie ārsta un klausīt viņa norādēm, lai gan ielaistu slimību ārstēt ir krietni ilgāk un dārgāk.
Apvienotajos Arābu Emirātos attīsta mākslīgo intelektu un tā izmantošanu veselības aprūpē
Apvienotajos Arābu Emirātos attīsta mākslīgo intelektu un tā izmantošanu veselības aprūpē
Turpinot ieguldīt mākslīgā intelekta attīstībā, tiek spriests arī par tā izmantošanu medicīnas nozarē. Svarīgi jau uzreiz akcentēt, ka tas neaizstās ārstus, bet būs palīgs, palīdzot saskatīt kopsakarības un potenciālos riskus. Mākslīgais intelekts un tā sniegtās iespējas pašlaik tiek testētas dažādās medicīnas iestādēs Apvienotajos Arābu Emirātos. 
Glābjoša ierīce – defibrilators publiskās vietās. Kas katram jāzina par tā lietošanu?
Glābjoša ierīce – defibrilators publiskās vietās. Kas katram jāzina par tā lietošanu?
No 1. janvāra publiskās vietās jābūt pieejamiem automatizētiem ārējiem defibrilatoriem. Lai tos lietotu, nav vajadzība īpaša apmācība, – sniegt palīdzību ar tiem var jebkurš, taču vispirms jāizsauc palīdzība un jāuzsāk atdzīvināšanas pasākumi, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" skaidroja kardiologi Ainārs Rudzītis un Andris Skride, kā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes mediķis un pirmās palīdzības speciālists Miķelis Puķītis.
RSU pētījums: tuvākajos gados darba aizsardzības līmenis Latvijā neuzlabosies
RSU pētījums: tuvākajos gados darba aizsardzības līmenis Latvijā neuzlabosies
Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētījumā "Darba apstākļi un riski Latvijā" konstatēts, ka pēdējo gadu laikā strauji audzis diagnosticēto arodslimību skaits, ne tik strauji, bet pieaudzis arī arodslimnieku skaits. Secināts, ka psihoemocionālie riska faktori pēdējos gados ir izvirzījušies darba devējiem kā prioritāte risku novēršanai, bet arodslimību sekas nākotnē nav prognozējamas.
Ģimenes ārste: Vīrusu laiks rit pilnā sparā – ar slimības pazīmēm jāpaliek mājās
Ģimenes ārste: Vīrusu laiks rit pilnā sparā – ar slimības pazīmēm jāpaliek mājās
Pēdējo nedēļu laikā īpaši pieaug saslimšanas gadījumu skaits – cirkulē gan gripa, gan Covid-19, gan respiratori sincitiālais vīruss, gan norovīruss. Infekcijas ir lipīgākās tieši pirmajās dienās, tāpēc ar pirmajām saslimšanas pazīmēm gan bērniem, gan pieaugušajiem ir jāpaliek mājās, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" uzsvēra Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Alise Nicmane-Aišpure un Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska.