FOTO: Pie Rīgas domes piketē pret ieceri par futbola stadionu Lucavsalā

Trešdienas rītā aptuveni 100 piketētāji pulcējās pie Rīgas domes, iebilstot pret ieceri būvēt futbola stadionu Lucavsalā. Tikmēr Rīgas domē trešdien lemj par vairāk nekā 10 hektāru zemes piešķiršanu nacionālā futbola stadiona būvniecībai Lucavsalā.

Pret stadiona būvniecību Lucavsalā iebilduši Lucavsalas dārziņu teritoriju nomnieki, kuri arī piketēja pie Rīgas domes. Viņi aicina Rīgas domi pārskatīt ieceri Lucavsalā būvēt futbola stadionu. Protestā piedalījās arī citi cilvēki, kas Lucavsalā futbola stadionu nevēlas redzēt, bet gan vēlas saglabāt zaļās teritorijas.

"Lai saglabātu dārzus, saglabātu kultūrvēsturisko mantojumu. Un tam, kam bija paredzēta Lucavsala – mazdārziņu teritorija. Par zaļu vidi, par zaļu oāzi ģimenēm un bērniem. [Futbola stadionu] vajag citā vietā. Mēs esam par futbolu, mums pašiem ir bērni un plānojam futbolā virzīt, un mēs esam tikai un vienīgi par sportu un jauniešu izglītošanu. Tikai citā vietā."

"Liekas – svarīgi saglabāt zaļo zonu Lucavsalā, jo maz tādu ir."

"Man nav iebildumu pret futbola stadionu. Mēs arī šajā zīmē cenšamies izcelt to, ka vajag attīstīt to, kas jau ir, nevis aizstāt."

"Ne jau tikai futbola laukumu ir runa, bet par jebkādu apbūvi Lucavsalā. Tas ir pašvaldībai jeb Rīgas iedzīvotājiem piederošs īpašums. Zaļā zona ļoti tuvu centram. Es personīgi dzīvoju centrā, es negribu braukt miljons kilometrus, lai es papiknikot vai kaut ko tādu. Būvēt kaut ko vajag; būvējam tur, kur tam nav zaļas zonas. Šī ir ekselenta teritorija, kurā darbojas gan bērnu laukumi, gan slēpošana, gan peldēšana, gan dārznieki, gan piknikošanas, suņu laukumi. Un tas ir tikai jāattīsta, un tas ir tikai jāveic. Nekāda veida apbūvi tur nevajadzētu."

Biedrība "Daugavkrastu dārzi", kas bija viena no piketa rīkotājām, aicina uzdot Latvijas Futbola federācijai precizēt stadiona projektēšanas darba uzdevumu, nosakot konkrētu stadiona sēdvietu un nepieciešamo autostāvvietu skaitu, kā arī optimizēt stadionam nepieciešamo zemesgabala platību. Viņu ieskatā pēc šīs informācijas aktualizēšanas jāatjauno stadiona būvniecībai pieejamo zemesgabalu saraksts. Turklāt esot jānolīgst neatkarīgs pilsētplānošanas konsultants, kurš veiktu neatkarīgu izpēti par labāko vietu stadiona būvniecībai.

Tāpat biedrības ieskatā domei jālemj par Lucavsalas kā apstādījumu teritorijas bez apbūves tiesībām saglabāšanu nākotnē, veicot attiecīgos grozījumus Rīgas pilsētas attīstības plānā.

Tikmēr Rīgas domē trešdien darba kārtībā ir iekļauts jautājums par vairāk nekā 10 hektāru zemes piešķiršanu nacionālā futbola stadiona būvniecībai Lucavsalā.

Plānots zemes gabalu nodot bezatlīdzības lietošanā Latvijas Futbola federācijai. Zeme tiks nodota lietošanā līdz brīdim, kad nekustamais īpašums būs nepieciešams pašvaldībai tās funkciju nodrošināšanai, bet ne ilgāk kā uz pieciem gadiem. Piecu gadu laikā LFF jāizstrādā stadiona būvniecības dokumentācija, un pašvaldībai būs jālemj par turpmāko rīcību ar šo zemi, piemēram, to atsavinot par labu federācijai.

"Tad, kad mēs jau iedevām visas potenciālās teritorijas, kas Rīgai bija, bija izvērtējums, [kurā] tomēr Lucavsala ieguva visvairāk punktus. Un nākamais solis ir priekšizpēte, kurā arī definētu, kādā veidā kas būtu nepieciešams. Tādā ziņā nekas nenotiek tā, kā uzreiz mēs kaut ko būvējam. Priekšizpētes laikā jau arī būtu ļoti cieša sadarbība ar jums visiem. Un arī skatīties, kādi ir ieguvumi, jo no stadions ir īstenībā varētu būt jums ļoti labs ieguvums – gan ūdens, gan kanalizācijas iespējas," protestētājiem sacīja Rīgas domes Pilsētas attīstības komitejas vadītāja Inese Andersone no "Jaunās Vienotības".

RD Pilsētas attīstības komitejas vadītāja Inese Andersone
00:00 / 00:35
Lejuplādēt

Balstoties uz publiskotajiem aprēķiniem, nacionālā futbola stadiona projekta realizēšana varētu izmaksāt apmēram 44 miljonus eiro, iepriekš Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisiju informēja LFF prezidents Vadims Ļašenko. No šīs summas 12 miljonus segtu Eiropas Futbola federāciju asociācija (UEFA). Papildu finansējums no citiem avotiem nepieciešams nepilnu 32 miljonu eiro apmērā.

Šīs aplēses balstītas uz to, ka sadarbībā ar Rīgas domi nepieciešamā zemes gabala iegādei nebūs nepieciešami papildu līdzekļi.

Apmēram trešā daļa no šīs summas jeb nepilni 16 miljoni eiro ir nepieciešami papildu funkcionalitātei, lai izveidotu kopā strādāšanas telpas, birojus, konferenču zāles, viesnīcu un restorānus.

Pēc projekta realizēšanas objekts ik gadu varētu ģenerēt piecus miljonus eiro ienākumos, tādējādi nosedzot visas uzturēšanas izmaksas, lēsa Ļašenko. Arī LFF viceprezidents un valdes loceklis Olafs Pulks ("Jaunā Vienotība"), kurš ir arī Rīgas domes deputāts, atzīmēja, ka stadions pēc darbības sākšanas neprasīs papildu investīcijas.

Pēc deviņu potenciālo stadiona atrašanās vietu izvērtēšanas nonākts pie secinājuma, ka visatbilstošākā vieta, kur būvēt 16 000 sēdvietu stadionu, ir Lucavsala.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti