Dienas ziņas

Rīgas panorāmas rata balsti gatavi

Dienas ziņas

Zīmju valodā. Dienas ziņas

Kuldīgas novada saimniecībā palīdz ārzemju brīvprātīgie

Permakultūras saimniekošanā Raņķos palīdz brīvprātīgais no Kolumbijas

"Tie ir vairāki ieguvumi – gan palīgs saimniecībā, gan iespēja iepazīstināt ar Latviju un viedās saimniekošanas principiem," tā par brīvprātīgo piesaisti no ārzemēm savā permakultūras saimniecībā saka Ilona Šauša. Šobrīd Kuldīgas novada Raņķu pagastā esošajos "Krauļos" dzīvo palīgs no Kolumbijas.  

"Te bija tāda taciņa, kura šobrīd ir vienkārši aizbrukusi, tāpēc ņemam zemīti un sasviežam bišķiņ augstāku to kaudzi," stāsta permakultūras saimniecības "Krauļi" saimniece Ilona Šauša.  Šis ir viens no darbiem, kuros Ilonai Šaušai palīdz arī brīvprātīgais Gustavo Morales no Kolumbijas. Viņš te ir uz 10 dienām.

Ilonai ir permakultūras saimniecība, un Gustavo jau palīdzējis dažādos darbos, piemēram, pie drenāžas izveidošanas mājai.

Lai satiktos ar brīvprātīgajiem, kuriem arī interesē viedā saimniekošana, Ilona ir reģistrējusies divās vietnēs – "Worldpackers.com" un "Workaway.info". Šādu iespēju viņa izmanto nesen.

"Krauļos" jau ir pabijuši palīgi no vairākām valstīm, piemēram, Lielbritānijas un Japānas.

"Ārzemēs, ko viņi paši stāsta, viņiem ir tāda tradīcija, ka jauni cilvēki pēc studiju beigšanas nesāk uzreiz strādāt, viņi no sākuma ceļo, viņi paskatās, kā citur dzīvo, viņi vēlas šo kultūras apmaiņu. Otrā kategorija – tie ir jau pensijas vecuma cilvēki, kuri vēlas būt noderīgi, viņi strādā par brīvprātīgajiem gan pie sevis, tur, kur viņi dzīvo, gan arī braukā pa pasauli. Studentu, protams, ir vairāk," stāsta Ilona.

Kolumbijā Gustavo ikdienā lielāko laiku pavada pie datora, darbojas datu analītikā. "Krauļos" viņš palīdz 25 stundas nedēļā.

Ilonas uzdevums ir nodrošināt ēdienreizes un arī iepazīstināt ar Latvijas kultūru. Viņš bijis eksursijā uz Rīgu, Liepāju un Kuldīgu.

Jautāts, kāpēc izvēlējies Latviju, Gustavo pasmaida un saka – arī draugi viņam jautājuši to pašu. Latvija šķitusi ļoti eksotiska, viņš atzīst, ka izvēlē nav kļūdījies.

"Piemēram, esmu te iepazinis garšīgu ēdienu, tas ir ļoti veselīgs, te ir skaista daba – koki, upes, tas man ir tik neierasti. Te ir draudzīgi cilvēki. Darbs, protams, ir pagrūts, jo esmu radis būt pie datora. Bet gūstu ļoti labu pieredzi un jaunas zināšanas gan par Latviju, gan saimniekošanā," stāsta Gustavo.

Ilona Šauša  savukārt piebilst: "Kad labi pastrādāts, tad pēc tam ir vai nu padziedāšana, vai kaut kādas lustes, vai nu ugunskurs, mēs tur ugunskurā kartupeļus cepām, piemēram, vai nu, piemēram, es iepazīstinu ar Dziesmu svētku tradīciju Latvijā vai, piemēram, latviešu animācijas filmām. Nu kaut ko tādu, kas ir tāds, kas ir mūsējais."

"Krauļos" dzīves ritmu nosaka gadalaiki, šobrīd no dabā izaugušajām jaunajām nātrītēm, gārsām un citiem augiem regulāri top vitamīniem bagāti smūtiji. Te ir arī eksperimentālā permakultūras laboratorija, pašlaik Ilona attālināti mācās par augsnes mikrobioloģoju.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti