Dienas ziņas

Arodbiedrību savienība: Darba nespējas samaksu nedrīkst mazināt

Dienas ziņas

Zemnieki ar vircu aplej ES institūcijas Briselē

Pirmo reizi Latvijā atzīmē Bāriņtiesu darbinieku dienu

Pirmo reizi Latvijā atzīmē Bāriņtiesu darbinieku dienu

Sabiedrībā par bāriņtiesu darbu valda dažādi stereotipi. Lai tos mainītu un izceltu nozares ieguldījumu bērnu un viņu interešu aizstāvībā, šogad pirmo reizi visā Latvijā atzīmēta Bāriņtiesu darbinieku dienu. Tās gaitā Rīgā notika zinātniskās konferences un diskusijas, savukārt reģionos darbinieki godināti ar pateicības rakstiem.

Smaidi, ziedi un svētku noskaņa otrdien bija arī Rēzeknes novada bāriņtiesā Audriņu ciemā. Katram darbiniekam ir vairāk nekā desmit gadu pieredze, un pirmo reizi viņi svin Bāriņtiesu darbinieku dienu.

"Jābūt universālam darbiniekam: gan ar pedagoģisko, psiholoģisko, juridisko izglītību, jābūt zinošam sociālajās jomās, arī medicīnā.

Novērtējiet vairāk bāriņtiesas darbinieku funkcijas un to, ko viņi dara, – dod to cerību bērnam uzaugt labā, stabilā vidē, kur tu tiec ģimenē mīlēts, sargāts un lolots," uzsvēra Rēzeknes novada bāriņtiesas priekšsēdētāja Daina Igaune.

Šajā datumā pirms 28 gadiem Latvijā stājās spēkā pirmie Ministru kabineta noteikumi, kas regulēja bāriņtiesu un pagasttiesu darbību. Lai arī likumi gadu no gada mainās un darbs šobrīd rit pilnīgi citādāk, aizvien jāveicina uzskatu maiņa par bāriņtiesām.

"Sabiedrībai ir priekšstats, un tāds arī mīts, ka bāriņtiesa atņem bērnus ģimenei. Absolūti tas tā nav. Tas ir galējais lēmums, smagākais lēmums, ko bāriņtiesa pieņem. Primāri, ko bāriņtiesa dara, – cenšas aizstāvēt un aizsargāt bērnu un aizsargāt viņa ģimeni," uzsvēra Bērnu aizsardzības centra Kompetenču pilnveides nodaļas vadītāja Natālija Aprāne.

Bet Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācijas valdes locekle Ivita Krastiņa savukārt pauda: "Protams, mēs aktualizējam problēmu gan par bāriņtiesu darbinieku izdegšanu, gan atalgojuma jautājumu, gan par bāriņtiesas darbinieku trūkumu. Šodien mēs tomēr gribam svinēt un izcelt bāriņtiesas darbinieku kā ļoti nozīmīgu gan valsts līmenī, gan arī pašvaldības līmenī."

Tieslietu ministrija pērn ieviesa pilotprojektu – Rēzeknes, Jēkabpils un Talsu novadu bāriņtiesas divus mēnešus nekārtoja notariālus darījumus, tos uzticot zvērinātiem notāriem. Lēmumprojekts par šādu kārtību iesniegts Saeimā 2. lasījumam, tomēr lauku reģionos secināts, ka pakalpojums pie notāra maksā dārgāk.

"Bāriņtiesas darbinieks ir katrā pagastā pieejams vismaz nedēļā reizi, un iedzīvotājam līdz pagastam noteikti vieglāk nokļūt ir, nekā braukt uz pilsētas centru," norādīja Rēzeknes novada bāriņtiesas priekšsēdētāja Daina Igaune.

Šobrīd īstenoti vairāki projekti par kompetenču pilnveidi, sāktas kompensāciju izmaksas pašvaldībām, lai bāriņtiesu darbinieki varētu gūt konsultatīvu atbalstu.

"Supervīzija ir ļoti svarīga, lai izdegšanas sindromu samazinātu, jo darbs emocionāli ir ļoti smags. Diemžēl tā ir ļoti liela agresivitāte arī pret bāriņtiesu, tāpēc ka vecāki no abām pusēm uzskata, ka viņu viedoklis ir pareizs. Ir domas pilnveidot arī pamatapmācību programmu, kura ir jāapgūst darbiniekiem pašā, pašā sākumā, stājoties amatā," stāstīja Bērnu aizsardzības centra Kompetenču pilnveides nodaļas vadītāja Natālija Aprāne.

Vecāku domstarpībām un konfliktu risināšanai otrdien veltīta konference Rīgas bāriņtiesā. Turpmāk plānots izstrādāt arī komentārus Bāriņtiesu likumā un veicināt vienotu to interpretāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti