Opozīcijā esošais «Apvienotais saraksts» piedāvā vērienīgas izmaiņas novadu reformā

Opozīcijā esošais "Apvienotais saraksts" iesniedzis Saeimā apjomīgus grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, kas paredz mainīt pirms diviem gadiem pieņemtās novadu reformas nosacījumus, piemēram, neapvienojot visas  valstspilsētas ar blakus esošajiem novadiem un atsakoties no attīstības centru kritērijiem novadu izveidē.

ĪSUMĀ:

  • "Apvienotais saraksts" iesniedz grozījumus novadu reformas likumā.
  • Piedāvā neapvienot visas valstspilsētas ar blakus novadiem, bet likt sadarboties.
  • Piedāvā noteikt, ka novadā ir vismaz 7000 iedzīvotāju un infrastruktūra.
  • Rosina sadalīt vairākus novadus, kuros iedzīvotāji neapmierināti ar reformu.

"Apvienotais saraksts" uzskata, ka vairāk nekā divus gadus pēc reformas ieviešanas "strauji un būtiski dažādās novadu pašvaldībās ir pasliktinājusies sociālekonomiskā situācija, kas izraisa pašvaldības funkciju izpildes sarežģījumus un no tiem izrietošo pašvaldības sniegto pakalpojumu trūkumu".

Likuma grozījumos "Apvienotais saraksts" piedāvā saglabāt valstspilsētu administratīvās teritorijas, neapvienojot tās ar novadiem, ja pilsētā ir ne mazāk par 20 000 iedzīvotāju, ja pilsētai ir attīstīta rūpniecība un preču ražošana, transporta sistēma, sociālā infrastruktūra un sabiedriskie pakalpojumi.

Savukārt, apvienojot vai sadalot novada administratīvo teritoriju, kā arī grozot tā robežu, piedāvāts likumā noteikt kritērijus, ka novada teritorija ir ģeogrāfiski vienota un novadā ir:

  • ne mazāk par 7000 pastāvīgo iedzīvotāju;
  • izglītības, kultūras, veselības aprūpes un sociālo pakalpojumu iestāžu, sabiedriskā transporta un ceļu tīkls, kā arī komunālās saimniecības tīkls;
  • teritorija ir optimāli izveidota, lai pašvaldība varētu patstāvīgi nodrošināt savu funkciju izpildi, izņemot gadījumus, ja likumos noteikts citādi.

Pašlaik likumā nav noteikts minimālais novada iedzīvotāju skaits un prasības infrastruktūras tīklam.

"Apvienotais saraksts" skaidroja, ka būtiska atšķirība no pašreiz spēkā esošā novadu administratīvo teritoriju regulējuma viņu piedāvājumā – "īpaša nozīme netiek pievērsta attīstības centra kritērijam".

"Apvienotā saraksta" ieskatā šis kritērijs praksē "ir izraisījis nomaļu efektu, no teritorijām aizplūstot iedzīvotājiem un samazinoties pašvaldības sniegtajiem pakalpojumiem, kas izriet gan no dažādu vietējo kopienu vēstulēs, gan attiecīgos pašvaldību domju lēmumos aprakstītajiem piemēriem".

Opozīcijas priekšlikums arī paredz atteikties no 2029. gadā paredzētās Daugavpils valstspilsētas apvienošanas ar Augšdaugavas novadu, Jelgavas valstspilsētas  apvienošanas ar Jelgavas novadu, Liepājas apvienošanas ar Dienvidkurzemes novadu,  Rēzeknes valstspilsētas apvienošanas ar Rēzeknes novadu un Ventspils valstspilsētas  apvienošanas ar Ventspils novadu,  saglabājot gan attiecīgo valstspilsētu pašvaldību, gan novadu administratīvās teritorijas.

Vairākas no šīm pašvaldībām iepriekš publiski iebilda pret likumā noteikto apvienošanos.

 "Apvienotais saraksts" gan rosina likumā noteikt šo valstspilsētu un novadu pašvaldību sadarbības pienākumu valsts pārvaldes funkciju izpildei.

Tāpat "Apvienotais saraksts" piedāvā grozīt vairāku pašreizējo novadu robežas:

  • Ādažu novadam pievienot Ropažu novadā esošo Garkalnes pagastu;
  • Varakļānu novadu pievienot Madonas novadam;
  • izveidot jaunu Babītes novadu, atdalot to no Mārupes novada;
  • izveidot jaunu Kandavas novadu, atdalot to no Tukuma novada;
  • izveidot jaunu Ikšķiles novadu, atdalot to no Ogres novada;
  • izveidot jaunu Ozolnieku novadu, atdalot to no Jelgavas novada.

Arī šajos novados iedzīvotāji pauda neapmierinātību ar reformu un aicināja to pārskatīt.

"Apvienotā saraksta" valdes līdzpriekšsēdētājs Edvards Smiltēns paziņojumā medijiem par likuma grozījumu iesniegšanu norādīja, ka "kļūdas ir jāatzīst un jālabo". "Mēs kā Latvijas novados sakņota politiska organizācija ar zināšanām un kompetenci pašvaldību darbā piedāvājam racionālus un pārdomātus risinājumus labākai novadu attīstībai," pauda Smiltēns.

KONTEKSTS:

Priekšlikumu birums par novadu reformu gan politisku, gan ikdienā vērojamu pretenziju dēļ par iespējamām izmaiņām novadu sadalījumā sagaidāms pēc Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma atvēršanas Saeimā. Process ir ievilcies, jo to plānoja darīt jau pirms mēneša, ņemot vērā uzdevumu Saeimai sagatavot likuma grozījumus par Varakļānu novada iekļaušanu Madonas novadā.

Gan Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, gan, piemēram, "Jaunās Vienotības" un  "Progresīvo" frakcijas uzskata, ka jānostrādā vienam vai pat diviem domes sasaukumiem, lai izvērtētu reformas trūkumus. Pretējās domās ir "Apvienotais saraksts" un Zaļo un Zemnieku savienība, kas uzskata, ka tik ilgi gaidīt būtu liela kļūda.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti