Kultūra / Dizains un athitektūra
Kā top pilsēta, un kā ar dizaina palīdzību atdzīvināt Rīgu?
Kā top pilsēta, un kā ar dizaina palīdzību atdzīvināt Rīgu?
No 2024. gada līdz 2028. gadam pieņemts Rīgas apkaimju attīstības plāns, kura mērķis ir iedzīvināt apkaimju centrus. Sarunā Latvijas Radio raidījumā "Kultūras rondo" Rīgas pilsētas arhitekta dienesta vadītājs, arhitekts Pēteris Ratas un pilsētas galvenā dizainere Evelīna Ozola uzsvēra, ka katra apkaime ir ar saviem plusiem, mīnusiem un lietām, kas jāuzlabo. To darot, svarīgi esot saprast un ņemt vērā to, ko vēlas to iedzīvotāji. Arī atvērto inovāciju kustības "Vefresh" izpilddirektors Viesturs Celmiņš un pilsētplānotājs atzīmēja, ka katrā apkaimē, iespējams, nevajag savu teātri, kādā vajadzīgāks būs jauns sporta laukums bērniem.
Kā digitālās spēles padarīs mūs gudrākus? Iespējas izglītībā, veselības aprūpē un profesionālajā vid...
Kā digitālās spēles padarīs mūs gudrākus? Iespējas izglītībā, veselības aprūpē un profesionālajā vidē
"Šobrīd ir tik liela [spēļu] izvēle, ka katrs var izvēlēties sev sirdij tuvāko un patīkamāko veidu, ko spēlēt un kā spēlēt," ir pārliecināta Ekonomikas un kultūras augstskolas studiju programmas "Datorspēļu dizains" direktore Ksenija Miļča, kura Latvijas Radio 3 raidījumā "Kāpēc dizains?" iepazīstināja ar aktualitātēm un procesiem digitālo un datorspēļu pasaulē.
Arhitekte Zaiga Gaile: Man ir tiešām fiziskas ciešanas atrasties sliktās telpās
Arhitekte Zaiga Gaile: Man ir tiešām fiziskas ciešanas atrasties sliktās telpās
"Alvis [Hermanis] teica – tu zini, tas ir skaistākais teātris, kādu es esmu redzējis. Viņš nometās ceļos un noskūpstīja skatuves grīdu. Tas, protams, man bija lielākais eksāmens," stāsta arhitekte Zaiga Gaile, kas Jaunā Rīgas teātra pārbūvei veltījusi 10 gadus. Šo 10 gadu laikā gājis visādi, bet viņa tic, ka sakārtotas telpas sakārto cilvēkus pašus, bet atrašanās sliktās telpās viņai sagādā fiziskas ciešanas, arhitekte stāstīja Latvijas Radio raidījumā "Laikmeta krustpunktā". 
Liepājā atjaunota vecākā koka noliktava Latvijā
Liepājā atjaunota vecākā koka noliktava Latvijā
Liepājā ar pašvaldības līdzfinansējumu atjaunota 17. gadsimtā būvētā noliktava Zivju ielā 2A. Ēka ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis un vecākā noliktavas funkcijas koka celtne Latvijā, norādīja Liepājas būvvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Freidenfelde.
Lielākos draudus rada dezinformācija – mākslīgā intelekta iespējas un vajadzīgā «higiēna»
Lielākos draudus rada dezinformācija – mākslīgā intelekta iespējas un vajadzīgā «higiēna»
"Cilvēki maldīgi domā, ka mākslīgā intelekta rīki, tas pats "ChatGPT", ir absolūti objektīva sistēma. Arī tur ir aizspriedumi, atkarībā no tā, kas nāk no tiem datiem, kas ir izmantoti, lai šo sistēmu apmācītu. Tas nav nekāds brīnumrīks, kas atbildēs uz visiem pasaules jautājumiem un atrisinās visas problēmas," Latvijas Radio 3 raidījumā "Kāpēc dizains?" mākslīgā intelekta lomu cilvēka dzīvē komentē bioloģe, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātniece Eva Emīlija Česle.
Modes kolekciju izstāde ļauj izstāstīt arī Liepājas pilsētas vēsturi
Modes kolekciju izstāde ļauj izstāstīt arī Liepājas pilsētas vēsturi
Gadu mijā Liepājā atklāta izstāde "Viktorijas laika rotas", kas tagad apskatāma Liepājas 17.–19. gadsimta interjera muzejā "Hoijeres kundzes viesu nams". Krāšņā Viktorijas laika rotu izstāde no modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas muzejā būs apskatāma līdz pat nākamā gada aprīļa nogalei un arī sestdien, 30. decembrī, kad muzejā notiks Maizes diena, laimes liešana un suitu dūdenieku uzstāšanās. Izstāde "Viktorijas laikmeta rotas" ļauj iepazīt ne tikai laikmeta rotāšanās tradīcijas, bet papildina Liepājas muzeja centienus stāstīt par pilsētas vēsturi.
«Priecājas kā bērni!» Jaunā Rīgas teātra aktieri iepazīstas ar izremontētajām telpām
«Priecājas kā bērni!» Jaunā Rīgas teātra aktieri iepazīstas ar izremontētajām telpām
Jaunā Rīgas teātra (JRT) aktieriem un režisoram Alvim Hermanim – septiņi gadi emigrācijā pielāgotās telpās Tabakas fabrikā Rīgā –, bet arhitektei Zaigai Gailei – 10 gadi, slīpējot rekonstrukciju un pārbūvi teātra mājvietā Lāčplēša ielā. Ceturtdien, 28. decembrī, pēc JRT ēku kompleksa nodošanas ekspluatācijā viņi visi tur satikās.
Dizaina gada balvai rudenī pieteikti 62 darbi; 31 no tiem izvirzīts otrajai kārtai
Dizaina gada balvai rudenī pieteikti 62 darbi; 31 no tiem izvirzīts otrajai kārtai
2023. gada 22. decembrī publiskoti tie darbi, kas tikuši otrajā kārtā Latvijas Dizaina gada balvas 2024 rudens pieteikšanās sesijā. No saņemtajiem 62 pieteikumiem dalībai konkursa otrajā kārtā atlases žūrija izvirzījusi 31 darbu. Darbu vērtēšana notika piecās kategorijās: produkti, pakalpojumi, komunikācija, vide un digitālie risinājumi. Visvairāk pieteikumu tika saņemts komunikācijas dizaina kategorijā – 20, kam sekoja vides dizaina kategorija ar 19 pieteikumiem un produktu dizaina kategorija ar 16 pieteikumiem, informē balvas rīkotāji.
Greznumlietas, kas žilbina. Liepājā izstāda Viktorijas laikmeta rotu kolekciju
Greznumlietas, kas žilbina. Liepājā izstāda Viktorijas laikmeta rotu kolekciju
"Šeit sievietes var atvest savus vīriešus, lai dotu mājienu, ko vēlas saņemt dāvanā Ziemassvētkos" – tā pasaulē zināmais modes vēsturnieks Aleksandrs Vasiļjevs smejot saka par nupat Liepājas interjera muzejā "Hoijeres kundzes viesu nams" atklāto seno rotu un aksesuāru izstādi. Tā veidota no Vasiļjeva kolekcijas, atspoguļojot Viktorijas laikmeta modes tendences Eiropā.
Rīgas Filharmoniju veidos Latvijas arhitektu komanda – «Mark arhitekti», «Mailītis A.I.I.M» un «Labi...
Rīgas Filharmoniju veidos Latvijas arhitektu komanda – «Mark arhitekti», «Mailītis A.I.I.M» un «Labie koki projekti»
Nacionālās koncertzāles jeb Rīgas Filharmonijas projekts, pārbūvējot Rīgas Kongresu namu, uzticēts un 30 000 eiro naudas balva piešķirta personu apvienībai SIA "Mark arhitekti", SIA "Mailītis A.I.I.M." un SIA "Labie koki projekti", paziņots Kultūras ministrijas un Rīgas domes rīkotajā konferencē 12. decembrī, kurā atklāti koncertzāles metu konkursa 2. kārtas rezultāti.
Skatīties uz valodu ar dizainera acīm. Tapusi grāmata «100 latviešu burti»
Skatīties uz valodu ar dizainera acīm. Tapusi grāmata «100 latviešu burti»
"Burti ir svarīgs komunikācijas rīks, ko cilvēks izmanto ikdienā. Aiz katra burta stāv stāsts, kā un kur tas ir izveidojies. Burti spēj kalpot kā kultūras koda nesēji, burti mainās līdz ar sabiedrību un politisko situāciju, seko līdzi tehnoloģiju un kultūras novitātēm," grāmatas "100 latviešu burti" ievadā raksta grāmatas "100 latviešu burti" autore, dizainere Alise Stefānija Miļuhina.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd