Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
«Sievietes var būt veiksmīgas zinātnieces.» Saruna ar Latvijas godalgotajām pētniecēm ķīmijā un fizi...
«Sievietes var būt veiksmīgas zinātnieces.» Saruna ar Latvijas godalgotajām pētniecēm ķīmijā un fizikā
Lai gan savulaik nācies piedzīvot sajūtu, ka zinātne ir sarežģīta vide sievietei, tomēr vēlākos gados, nonākot Latvijas zinātnes aprindās, ar diskrimināciju nav nācies saskarties. Vienlaikus sievietei zinātniecei jāsaskaras ar izaicinājumiem savienot zinātnieces karjeru ar mātes lomu, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" stāstīja pētnieces, kuras šogad saņēmušas balvu "Sievietēm zinātnē".
Kā tikt galā ar dusmām jeb Bodisatvas ceļš. Profesora Auziņa zinātnes sleja
Kā tikt galā ar dusmām jeb Bodisatvas ceļš. Profesora Auziņa zinātnes sleja
Indijas ziemeļaustrumos senajā Nalandas pilsētiņā, kur mūsdienās atrodas Bihāras pilsēta, laikā no 427. līdz 1197. gadam atradās ļoti slavenā Nalandas klostera universitāte. Savos ziedu laikos universitāte aizņēma apmēram desmit kvadrātkilometru lielu teritoriju un tajā vienlaicīgi darbojās apmēram desmit tūkstoši mūku. Pēc lieluma tā atbilstu vidējai mūsdienu universitātei, bet tā pastāvēja, ilgi pirms Eiropā sāka dibināt līdzīgas universitātes. Senākā universitāte Eiropā ir daudz jaunāka, un tā ir 1088. gadā dibinātā Boloņas Universitāte.
Ūdeņradis transporta un enerģētikas nozarē Latvijā. Diskutē eksperti
Ūdeņradis transporta un enerģētikas nozarē Latvijā. Diskutē eksperti
Lēnām, bet, iespējams, neatgriezeniski ūdeņradis sāk ieņemt savu vietu pasaules un arī Latvijas enerģētikā. Ūdeņraža pielietojums, piemēram, tiek testēts sabiedriskā transporta nodrošināšanā. Vienlaikus Latvijā vēl nav tam vajadzīgās infrastruktūras, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" vērtēja Latvijas Ūdeņraža asociācijas valdes loceklis un "Hydrogen Europe" izpilddirektora padomnieks Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīs Aivars Starikovs. 
Atklāti jauni fakti par gravitācijas viļņiem un neitronu zvaigznēm. Skaidro fizikas profesors
Atklāti jauni fakti par gravitācijas viļņiem un neitronu zvaigznēm. Skaidro fizikas profesors
Pirms astoņiem gadiem pētnieki pirmo reizi fiksēja gravitācijas viļņus – tas apliecināja 70. gados radīto teoriju par viļņiem, kurus rada masīvi objekti paātrinātā kustībā. Šogad pētnieki atklājuši jaunus faktus par šiem viļņiem, tos saistot ar neitronu zvaigznēm, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" stāstīja Latvijas Universitātes Fizikas nodaļas profesors Vjačeslavs Kaščejevs. 
Spāņu zinātniece Latvijā pēta, kā prostatas vēzi atklāt ātri un nesāpīgi
Spāņu zinātniece Latvijā pēta, kā prostatas vēzi atklāt ātri un nesāpīgi
Kāpēc ar laiku prostatas vēža risku vīrietis nevarētu noteikt tāpat kā sieviete to, vai ir stāvoklī? Dažas urīna piles uz testa strēmeles, un iekrāsojušās svītriņas ziņo, kā rīkoties tālāk. Šāda iecere vada spāņu zinātnieci Kristinu Baho Santosu, kura jau devīto gadu savus pētījumus veic Latvijā.
Pirmo reizi noskaidroti un apbalvoti Latvijas izcilākie jaunuzņēmumi
Pirmo reizi noskaidroti un apbalvoti Latvijas izcilākie jaunuzņēmumi
8. septembrī "Startup" dienas ietvaros pirmo reizi pasniegtas balvas labākajiem Latvijas jaunuzņēmumiem astoņās kategorijās. Septiņās kategorijās uzvarētāju noteica Latvijas Jaunuzņēmumu asociācijas "Startin.LV" izveidota žūrija, bet astotajā – "Kopienas izvēle" ("Community Choice") – favorīts tika izvēlēts sabiedrības balsojumā.
Nīlss Bors un viņa lielā, gudrā galva. Profesora Auziņa zinātnes sleja
Nīlss Bors un viņa lielā, gudrā galva. Profesora Auziņa zinātnes sleja
Ar zinātnes nozarēm ir tāpat kā ar cilvēkiem. Vienmēr ir interesanti uzzināt, kad tad īsti tās ir dzimušas, kurš pirmais tās ir radījis. Taču ja cilvēku gadījumā dzimšanas datumu visbiežāk noteikt nav nemaz tik grūti, tad zinātnē tas ir ievērojami grūtāk. Kā ir teicis mans sens paziņa sers Maikls Berijs, teorētiskās fizikas profesors no Bristoles Universitātes, tad, pirmkārt, atklājumi ļoti reti tiek nosaukti to cilvēku vārdos, kas tos patiesībā ir izdarījuši, un, otrkārt, izdarot kādu atklājumu, parasti nākas konstatēt, ka kāds to jau ir izdarījis pirms tevis. Profesors Berijs šos ir nosaucis par Berija likumiem, piebilstot, ka šie viņa formulētie "Berija likumi" nav izņēmums. Arī Berija likumus noteikti kāds ir formulējis jau pirms viņa.
Japāna nosūta zondi uz Mēnesi
Japāna nosūta zondi uz Mēnesi
Japāna palaidusi kosmosa zondi uz Mēnesi. Izpētes raķetes starts vairākkārt tika atlikts, taču ceturtdien tika sagaidīti atbilstīgi laikapstākļi, kas deva iespēju startam.
Ar ko delikatese atšķiras no parasta ēdiena? Skaidro pētniece
Ar ko delikatese atšķiras no parasta ēdiena? Skaidro pētniece
Vēsturiski delikatese bija ēdiens, ko varēja atļauties karalis, bet kam cilvēki parastie piekļūt nevarēja. Arī mūsdienās par delikatesēm uzskatām produktus, kas ir ārkārtīgi grūti pieejami, bet ne jau to statusa vai izcelsmes dēļ, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" stāstīja ēdiena kultūras pētniece, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Etnogrāfijas nodaļas pētniece Astra Spalvēna un "Pavāru mājas" saimnieks Ēriks Dreibants.
Kur un kā uzlādēt elektroauto? Ekspertu padomi
Kur un kā uzlādēt elektroauto? Ekspertu padomi
Uzsākot braukt ar elektroauto, automātiski rodas jautājums, kā atrast tuvāko uzlādes punktu un kā ir izdevīgāk lādēt – stacijās, kur samaksu skaita par minūtēm vai tomēr kilovatstundām? Par iespējām uzlādēt elektroauto vēstīja LTV "Rīta panorāma".
No iniciatīvas par starptautisku organizāciju – «Science For Ukraine» turpina sniegt palīdzību Ukrai...
No iniciatīvas par starptautisku organizāciju – «Science For Ukraine» turpina sniegt palīdzību Ukrainas zinātniekiem
"Science For Ukraine" ir latviešu radīta starptautiska organizācija, kas apkopo atbalsta piedāvājumus Ukrainas zinātniekiem visā Eiropā un ārpus tās. Tā palīdz Ukrainas pētniekiem orientēties lielajā informācijas daudzumā, atrast darba un sadarbības iespējas, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" stāstīja Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta vadošā pētniece, organizācijas "Science For Ukraine" dibinātāja Sanita Reinsone.
Mākslīgais intelekts kā palīgs ikdienā. Kā tikt pie attēliem, prezentācijām, video?
Mākslīgais intelekts kā palīgs ikdienā. Kā tikt pie attēliem, prezentācijām, video?
Nedaudz dīvaini rakstīt apskatu par mākslīgā intelekta ģenerētajiem attēliem apstākļos, kad visa digitālā pasaule 2023. gada rudenī gaida jauno "Google" rīku "Gemini", kas sola apvērsumu šajā jomā. Proti, cerība ir uz to, ka mākslīgais intelekts spēs gan izveidot attēlu precīzi atbilstošu cilvēka dotajām norādēm, gan arī ģenerēt garākus un radošākus video. Diemžēl šobrīd nav droši zināms ne precīzs šī rīka palaišanas datums, ne arī tas, vai tas vispār būs pieejams Latvijā. Tāpat vienmēr ir iespējams, ka cerības ir pārspīlētas. Tādēļ paraudzīsimies uz to, kas mums ir pieejams šobrīd.
Indijas visurgājējs sāk pētīt Mēness virsmu
Indijas visurgājējs sāk pētīt Mēness virsmu
Indijas pašgājējs robots sācis pētīt Mēness virsmu un konstatējis vairāku ķīmisko elementu klātbūtni. Zemes dabiskā pavadoņa Dienvidpola apkaimē tas nosēdās 23. augustā.
Ko un kā mācīties, kad formālās skolas pabeigtas? Profesora Auziņa zinātnes sleja
Ko un kā mācīties, kad formālās skolas pabeigtas? Profesora Auziņa zinātnes sleja
Aicinājumi izglītoties mūža garumā dzirdami teju ik uz soļa. Iemesli tam ir acīmredzami. Mēs dzīvojam strauji mainīgā pasaulē. Nedaudz nodeldēti, bet tomēr atkārtošu patiesību, ka tie, kas šobrīd sēž skolas solā, savā dzīvē nomainīs vairākus desmitus darbavietu. Un tas notiks nevis tādēļ, ka viņi slikti darīs savu darbu vai neattaisnos uz viņiem liktās darba devēja cerības, bet gan tādēļ, ka attiecīgās iestādes, firmas un kompānijas tiks dibinātas, pārprofilētas un galu galā pat likvidētas. Tas atkal bieži vien notiks nevis tādēļ, ka tās slikti darbotos, bet gan tādēļ, ka pasaule ir mainīga un pieprasījums pēc tām radīsies, mainīsies un galu galā arī beigsies. Ko tas nozīmē katram no mums? Tikai to, ka ir jābūt gataviem aizvien no jauna mācīties, ne tikai pilnveidot sevi izvēlētajā profesijā, bet bieži vien arī apgūt pavisam jaunas profesijas un amatus. Arī tādus, kuri šobrīd vēl neeksistē un šķiet zinātniskā fantastika.
«Riga TechGirls» rīko bezmaksas mācības NVO darbinieku digitālo prasmju izkopšanai
«Riga TechGirls» rīko bezmaksas mācības NVO darbinieku digitālo prasmju izkopšanai
Nevalstisko organizāciju (NVO) darbinieki aicināti pieteikties "Riga TechGirls" (RTG) veidotajai "Digital ABC" apmācību programmai, kuras ietvaros būs iespēja attīstīt ikdienas darbā nepieciešamās digitālās prasmes un uzzināt par dažādiem noderīgiem digitālajiem rīkiem un jaunākajām tehnoloģijām. Apmācību programma notiks tiešsaistē no 2023. gada 18. septembra līdz 6. decembrim, informēja RTG pārstāve Laima Bauere.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd